Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel akcji
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020

22 października 2019 roku mój portfel akcji wynosił 81.436 zł i był zaangażowany w 10 spółkach, dziś wynosi 86.476 zł i jest zaangażowany aż w 35 spółek.

22 października w 10 spółkach miałem zaangażowane niespełna połowę kapitału przeznaczonego na inwestycje w akcje. Było to 39.538 zł. Dziś przy 35 spółkach jest zaangażowana prawie całość bo aż 86.002 zł. Poza akcjami zostało 476 zł.

 

Dochodzi więc do sytuacji w której nowe sygnały kupna będę musiał poddać analizie momentum, której dotychczas nie musiał od października wykonywać. Chodzi o to, że z pośród 60 obserwowanych spółek, jeżeli większość będzie miała wygenerowane sygnały kupna muszę starać się wybierać te które mają silniejszy trend wzrostowy.

 

 Jeżeli więc trend wzrostowy na akcjach będzie trwał, to w najbliższych analizach czeka mnie badanie momentum cenowego spółek z WIG20 oraz mWIG40.

 

Mój aktualny skład portfela podaję poniżej:

(analiza własna na podstawie średniej kroczącej 100 dniowej SMA)

 

Portfel jak pisałem aktualnie wynosi 86.476,89 zł

 

Aktualna sytuacja na indeksie dużych i średnich spółek jest wręcz bardzo dobra. Jedni oczekują korekty, szczególnie Ci co nie załapali się na wzrosty, a jedni kontynuacji wzrostu. A jak będzie?

 

Na indeksie dużych spółek nie widać żadnych wyraźnych sygnałów zapowiadających jakieś poważniejsze zagrożenia. Aktualnie jedyną trudnością dla tego indeksu może być problem z pokonaniem zaznaczonej przeze mnie linii oporu. 

 

Natomiast na indeksie średnich spółek widzimy wyraźne pokonanie linii trendu spadkowego. Pokonanie średniej 100 dniowej i bardzo mocny ruch w górę.

Warto spojrzeć na wartość wskaźnika RSI (na dole wykresu). Aktualna wartość zaprasza do korekty, co nie musi oznaczać wcale że do odwrócenia trendu. Warto spojrzeć na rok 2016 gdzie również zaznaczyłem na wartości RSI spore przewartościowanie które zapowiadało korektę, a indeks mimo wszystko wspinał się jeszcze ponad rok powyżej średniej 100 dniowej.

 

Powyższa analiza potwierdza to, co zawsze tłumaczę, że większość prób przewidzenia ruchu jest skazana na porażkę.  Dlatego podstawowym wyznacznikiem podejmowania przeze mnie decyzji inwestycyjnych jest MST czyli Mechaniczny System Transakcyjny generowany przez średnie kroczące.

 

Trzeba pamiętać, że dodatkowym sukcesem tej strategii jest konieczność stosowania metodologii momentum aby pokonać indeks spółek które do portfela dobieramy.

 

Na dziś to by tyle

Pozdrawiam i życzę wszystkim w Nowym Roku przede wszystkim zdrowia, ale też wielu sukcesów inwestycyjnych

Marcin

 


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

06.04.2020
Po fali dużych spadków wytworzył się u inwestorów spory strach przed powrotem na rynek . Oto jak go pokonać
02.04.2020
Nadchodzą pierwsze sygnały do kupna kryptowalut. Oto najsilniejsze krypto
01.04.2020
Odbicie od dna na akcjach trwa, dzięki czemu portfel akcji zarabia. Pytanie tylko jak długo
30.03.2020
Wraca spokój na globalnych rynkach, czy to raczej cisza przed burzą. Jak sądzisz?
25.03.2020
Nawet kryptowaluty zdołowane przez koronawirusa. Ale trzeba pamiętać aby być czujnym na sygnały kupna
24.03.2020
Czekając na sygnały kupna akcji
23.03.2020
Kto stracił najwięcej, a kto o dziwo najmniej z powodu koronawirusa
19.03.2020
Coraz bliżej zakupów na kryptowalutach
18.03.2020
Możliwe odbicie na rynku akcji
16.03.2020
Duże zamieszanie w świecie inwestycji, jest szansą na nowy początek

Resetowanie hasła