Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel funduszy inwestycyjnych
7,5 tysiąca złotych zysku na portfelu funduszy inwestycyjnych, ale uwaga na ...
20.01.2020

Aktualny zysk portfela funduszy bardzo cieszy oko, jednak należy zawsze pamiętać, że co nie w kapsie to nie moje.

Aktualna wartość portfela wynosi 107.483,51 zł

 

 

Zysk portfela zaczyna coraz mocniej cieszyć, a w szczególności portfele o większym zasobie gotówki. Bo wiadomo że 7,5% zysku na 10.000zł to 750zł, ale już na 100 tyś to aż 7,5 tyś złotych. Jednak zawsze powtarzam że procent jest równy dla wszystkich i nie ma się tutaj co porównywać. Zarabia się zawsze procentowo tyle samo, to nie wyścigi czy konkurs piękności aby z kimś konkurować. Każdy powinien trzymać się swojego planu i konsekwentnie go realizować.

 

Jednak przy rosnącym rynku zawsze trzeba studzić emocje. Pamiętajmy, że inwestowanie w fundusze, akcje czy kryptowaluty, to proces polegający na dużej zmienności wartości portfela inwestycyjnego. 2019 rok dla mojego portfela funduszy zakończył się zyskiem 5% i tak należy zakończyć ten rozdział.

Jednak to co mnie czeka w 2020, jako nowy rozdział inwestycyjny,  jest jeszcze wielką niewiadomą. Aktualny kontynuowany wzrost w każdej chwili może się zakończyć, lub trwać wiele tygodni czy miesięcy. Może dalej pomnażać portfel lub zabrać wypracowany w 2019 roku zysk i zejść poniżej dokonanej inwestycji. 

 

Wszystkie te scenariusze są możliwe, każdy inwestor powinien o tym cały czas pamiętać. To tylko i aż inwestowanie, które toczy się swoimi prawami. Kto bardziej rozumie te prawa tym rozsądniej i spokojniej podchodzi do swoich inwestycji.

 

Aktualna sytuacja na rynkach jest dość dziwna. Każdy z rynków idzie swoją ścieżką, a gdy przypominam sobie hossę z 2003-2007 to wszystkie rynki poruszały się w identyczny sposób dlatego to była prawdziwa hossa. Dziś jedne rynki na historycznych szczytach inne dopiero w połowie drogi do odrobienia strat z kryzysku z 2008 roku.

 

Przykład 1: 

Japonia (NKX) na historycznym szczycie. Chiny (SHC) z zerowym zyskiem za okres 3 lat.

 

 

Przykład 2:

Ameryka (SPX) oraz rynek niemiecki (DAX) na historycznych szczytach. Polska (WIG20) na poziomie z 2010 roku.

 

Takie rozbieżności mają przed sobą dwa warianty dalszych wydarzeń.

Pierwszy, to taki że ogólna hossa trwa. Może ewentualnie dojść do chwilowej korekty na rynkach z powodu bardzo wysokich poziomów w USA ale po korekcie wracają wzrosty i wtedy rynki "spóźnione" gonią te lepsze co przekłada się bardzo pozytywnie na portfel inwestycyjny.

 

Drugi scenariusz jest początkowo mniej miły dla oka ale w długim terminie przynosi "normalność". W takim scenariuszu przewartościowany rynek amerykański doprowadza do powstania trendu spadkowego. Ten pociąga za sobą wszystkie rynki, a to przeradza się w kryzys ,o którym wszyscy od kilku lat już trąbią, a który nadejść pomimo opinii ekspertów nie chce. W konsekwencji co ma się wyczyścić to się wyczyści, co ma upaść to upadnie, a co silne to zostanie. 

Po takim scenariuszu trudno z psychologicznego punktu widzenia wrócić na rynek, ale właśnie wtedy zarabia się najwięcej.

 

Jak dla mnie bardziej oczekiwanym scenariuszem na ten moment byłby pierwszy. Wolałbym aby rynki dały jeszcze trochę zarobić, tak aby portfel wyszedł na taki zysk, że po odwróceniu trendu aby zostało mu co najmniej 10% czystego zysku.

 

Marzenia marzeniami a jak będzie to zobaczymy. Na wszystko trzeba być przygotowanym i wszystko trzeba akceptować, bo na wynik mam tylko taki wpływ że mogę robić to co mówią średnie kroczące i portfel modelowy opifund.pl

 

Przypominam, że zostało 9 dni na zapisanie się na szkolenie po cenie niższej o 66,7% z inwestowania w kryptowaluty. Szczegóły TUTAJ

Pozdrawiam

Marcin


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

06.04.2020
Po fali dużych spadków wytworzył się u inwestorów spory strach przed powrotem na rynek . Oto jak go pokonać
02.04.2020
Nadchodzą pierwsze sygnały do kupna kryptowalut. Oto najsilniejsze krypto
01.04.2020
Odbicie od dna na akcjach trwa, dzięki czemu portfel akcji zarabia. Pytanie tylko jak długo
30.03.2020
Wraca spokój na globalnych rynkach, czy to raczej cisza przed burzą. Jak sądzisz?
25.03.2020
Nawet kryptowaluty zdołowane przez koronawirusa. Ale trzeba pamiętać aby być czujnym na sygnały kupna
24.03.2020
Czekając na sygnały kupna akcji
23.03.2020
Kto stracił najwięcej, a kto o dziwo najmniej z powodu koronawirusa
19.03.2020
Coraz bliżej zakupów na kryptowalutach
18.03.2020
Możliwe odbicie na rynku akcji
16.03.2020
Duże zamieszanie w świecie inwestycji, jest szansą na nowy początek

Resetowanie hasła