Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel funduszy inwestycyjnych
Chiński wzrost 27% ratunkiem dla portfela funduszy inwestycyjnych
01.04.2019

W poprzednim tygodniu nadal dominował temat Brexitu. Duża niepewność do samego końca powodowała mocne wahania rynków, co obniżyło wartość portfela funduszy inwestycyjnych. Jednak dziś rano strefa azjatycka rozpoczęła tydzień mocnymi wzrostami. Czy to zapowiedź kontynuacji trendu wzrostowego?

Najważniejsze rynki wchodzące w skład mojego portfela funduszy inwestycyjnych w firmie Vienna Life to obecnie:

  • Fundusz nowych technologii
  • Fundusz akcji strefy Euro
  • Fundusz polskich małych i średnich spółek 
  • Fundusz akcji chińskich
  • oraz 50% portfela nadal przetrzymuję w 50% w funduszach gotówkowych pomimo tego że portfel modelowy który otrzymałem z OPI FUND jest w 100% akcyjny. Powód takiej sytuacji podaję w poprzednich komentarzach.

 

Od poprzedniego tygodnia portfel stracił na wartości około 1%. To ogólnie rzecz biorąc niewiele mając na uwadze problematykę polityczną jaka była uprawiana w poprzednim tygodniu.

 

 

Zgodnie z Raportem jaki otrzymałem wczoraj od systemu portfela modelowego z OPI FUND dziś nie dokonuję żadnych zmian funduszy. Tak więc główne kierunki inwestycyjne pozostają bez zmian. Warto się przyjrzeć tym rynkom.

 

Małe spółki:

 

Wyraźnie widać na powyższym wykresie, że w momencie największej niepewności związanej z Brexitem rozpoczęła się korekta (czerwona elipsa). Dziś rano sytuacja na rynkach mocno się poprawiła dlatego też na małych spółkach mamy wzrosty. Jednak po małej korekcie abc która jest w elipsie, aktualne odbicie zawsze może być dopiero falą B co w przypadku nie przebicia ostatniego szczytu może doprowadzić do dalszej przeceny na małych spółkach tworząc układ ABC o czym pisałem w poprzednim komentarzu.

 

 

Średnie spółki

Identyczna sytuacja jak powyżej jest na średnich spółkach. Indeks średnich spółek szczegółowo będę opisywał podczas komentarza dla portfela akcji.

 

 

Chiny:

Indeks chiński wzrósł od początku roku aż o 27%. Niestety nie taki zysk jest moim udziałem, gdyż jak wiadomo na dołku nie dokonałem zakupu tego funduszu, a początkowy wzrost był tak szybki że ciężko jest złapać coś takiego za pomocą średnich kroczących.

Jednak jak widać rynek chiński na tą chwilę nie przejmuje się europejskimi problemami i z początkiem tygodnia wyznaczył już nowe średnioterminowe maksima. 

Patrząc jednak na tak agresywne wzrosty trzeba być w pełni świadomym że ta bajka nie będzie trwała wiecznie i prędzej czy później dojdzie tutaj do równie szybkiego odwrócenia trendu czy to w postaci krótkoterminowej korekty czy jednak powrotu do długoterminowego trendu spadkowego. Czujność przede wszystkim.

 

 

Strefa Euro:

Poniższy obraz funduszu opartego o zdywersyfikowany rynek akcyjny krajów strefy euro z wiodącym udziałem rynku niemieckiego nie powinien dziwić. Przecena która występowała na tym funduszu w ostatnich dwóch tygodniach idealnie wpisuje się w prezentowane powyżej wykresy.

 

 

Duża niepewność na rynkach akcji przełożyła się nawet na rynek nowych technologii. Który również w okresie ostatnich dwóch tygodni przechodził gorszy okres.

 

Dość słaby wynik portfela funduszy w marcu nie powinien dziwić. Praktycznie na większości funduszy akcji w ostatnim czasie występowała korekta. Jednak pomimo sporych problemów spowodowanych zamieszaniem wokół Brexitu portfel i tak trzyma się doskonale. Zawdzięczam to dużemu zdywersyfikowaniu zwłaszcza o kierunki azjatyckie, co spowodowało że portfel nie odczuł zamieszania politycznego w europie.

 

Gdy spojrzymy na dzisiejsze dane indeksów widzimy że kwiecień ma chęci do nowych maksimów.

 

Pozdrawiam

 


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

12.08.2020
Nadchodzi nowe. Dziękuję za dotychczasową współpracę
10.08.2020
Rynki dają bardzo ważne sygnały. Nie ignoruj ich!
04.08.2020
Portfel akcji rośnie pomimo trendu bocznego na indeksach. Zmiany w składzie portfeli akcji
03.08.2020
Złoto najdroższe w historii i ze sporym potencjałem do dalszych rekordów
27.07.2020
Rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i bardzo ważna informacja o tym co dalej
23.07.2020
Czy nowe sygnały kupna rozpoczną wreszcie wzrosty na portfelu kryptowalut
21.07.2020
Jest zdobyte 100 tysięcy na portfelu akcji!
20.07.2020
Kolejny rekord zysku na portfelu funduszy ale już z dużymi problemami. Czy jest szansa na więcej, czy to raczej koniec
14.07.2020
Nadal w bok na dużych spółkach. To trudna sytuacja która może przynieść więcej złego niż dobrego
13.07.2020
Nowy rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i jest spora szansa na więcej

Resetowanie hasła