Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

CIERPLIWOŚĆ ZOSTANIE NAGRODZONA
27.06.2018

Jako pośrednik w dostawach złota, jednym z częstych pytań, jakie słyszę, jest: "Kiedy ceny złota znów się obniżą, tak jak w latach 2001, 2009 i 2015?"
Innymi słowy, inwestorzy chcą wiedzieć, dlaczego przez kilka lat trzymają aktywo, którym obraca się w bardzo wąskim przedziale cenowym, a które nie zyskało spektakularnego wzrostu w tym okresie.

 

Uczciwe pytanie. Ale nie zgodzę się z tym, że ciągłe spoglądanie na zegar w trakcie meczu jest tym, o co powinno chodzić właścicielowi złota.

 

Proszę pomyśleć o posiadaniu złota bardziej jak o polisie ubezpieczeniowej, niż powiedzmy, o gorących akcjach notowanych na giełdzie. Gdy nie sprawdzasz swojej polisy co kilka tygodni, to ona robi to, co potrafi najlepiej i wydaje się być wtedy bardzo nudnym produktem finansowym. Ale jeśli zwracasz na nią nadmierną uwagę, to przychodzą do głowy pomysły, żeby zmienić strategię inwestycyjną na bazie bieżących wydarzeń. Wtedy z łatwością narażasz się na większe koszty obsługi.

 

Jako właściciel złota często musisz zachować cierpliwość przez wiele lat - zazwyczaj jest to trudne zadanie. Jeśli chcesz spekulować na krótkoterminowych zmianach kursu ceny złota, to złoto fizyczne się do tego nie nadaje.

 

Ale dla prawdziwie długoterminowego inwestora, który rozumie rolę złota w portfelu, cierpliwość jest zawsze nagradzana. Złoto udowadnia raz po raz, że gdy zdarzają się katastrofalne wydarzenia, robi to, po co je kupiłeś: chroni cię przed kryzysem rynkowym.

 

Mimo to pytanie zawsze brzmi: kiedy?

 

Nie mam w zwyczaju podawania konkretnych dat wydarzeń na rynkach. To jest po prostu nieuczciwe zagranie. Ale jest różnica między deklarowaniem czegoś bliskiego a czymś po prostu nieuniknionym. Obecnie widać wiele potencjalnych katalizatorów, które mogą uruchomić lawinę. I to jest powód, dla którego zdrowy rozsądek nakazuje posiadaie fizycznego metalu.

 

Oto krótki przegląd wydarzeń, po którym uważam, że twoja cierpliwość zostanie dobrze wynagrodzona wraz z nadejściem kolejnego wzrostu ceny złota …

 

Wyliczanka kryzysów.

 

Zamieszczam wykaz kryzysów ekonomicznych, które nastąpiły odkąd świat zerwał swój związek ze złotem w 1971 roku. Sprawdź, czy potrafisz rozpoznać pewien wzór.

 

 • Kryzys nieruchomości i pośredników bankowych w Wielkiej Brytanii, 1973-1975
 • Kryzys w USA i kryzys naftowy, 1973-1975
 • Wysoka inflacja i stopy procentowe, przełom lat 70/80
 • Recesja w USA, 1980 
 • Recesja w USA, 1981-1982
 • Liczne wahania na rynkach wschodzących, połowa lat 80
 • Krach na giełdzie - Black Monday / USA, 1987
 • Skandynawia -  kryzys bankowy i gospodarczy, koniec lat 80
 • Bankructwa firm oszczędnościowych i kredytowych w USA, przełom lat  80/90
 • Hiperinflacja w Polsce, przełom lat 80/90 i denominacja, 1995
 • Recesja w USA 1990-1991
 • Pęknięcie bańki cen aktywów japońskich, 1992 
 • Czarna środa / upadek funta brytyjskiego, 1992
 • Kryzys meksykańskiego peso, 1994
 • Azjatycki kryzys finansowy, 1997
 • Upadek funduszu hedgingowego LTCM, 1998
 • Rosyjski kryzys finansowy, 1998
 • Argentyński Wielki Kryzys, 1998-2002
 • Bańka spółek internetowych, 2000
 • Recesja w USA, 2001
 • Katastrofa rynku nieruchomości USA, 2007
 • Krach na giełdach w 2008 roku
 • Wielka recesja, 2008-2009
 • Kryzys zadłużeniowy strefy euro w latach 2010-2012
 • Ujemne stopy procentowe, Europa i inne, 2014

 

Oto wzór: w ciągu 47 lat doszło do 24 poważnych kryzysów finansowych, średnio co dwa lata. Lista ta nie jest nawet wyczerpująca. To tylko największe zawirowania.

 

Zauważysz również, że od czasu kryzysu finansowego sprzed dziesięciu lat, Stany Zjednoczone nie miały większych wydarzeń finansowych. Ale USA nie stały się magicznie odporne na kryzys finansowy; Fed stosują taktykę „zrzucania pieniędzy z helikoptera” zwyczajnie opóźnił nieuniknione.

 

Wydarzenia na tej liście miały różny wpływ na cenę złota - niektóre duże, inne zaś mniejsze - ale igrając
z ogniem musisz się w końcu poparzyć.

 

Tak czy inaczej, nieuniknione jest, że lista kryzysów będzie się powiększać. Jakie to będą wydarzenia?
W dzisiejszym świecie istnieje bardzo wiele rzeczywistych zagrożeń, z których każde może rozpalić rynki metali szlachetnych. Kilka z nich z pewnością się zmaterializuje.

 

Kiedy spojrzysz na dzisiejsze ryzyka z lotu ptaka, to czy naprawdę zechcesz nadal pozostać bez znaczącego udziału fizycznego złota w swoim portfelu?

 

Moją reakcją na to pytanie 10 lat temu była autorefleksja: czy mam wystarczającą ilość żółtego metalu. Obawa o to, czy teraz jest odpowiednia (za wysoka, lub za niska) cena do zakupu rozpływa się, kiedy trzeźwo rozważasz sytuację finansową i poziom zadłużenia naszego społeczeństwa i kraju. Nie można powstrzymać się od ochrony i potencjalnego czerpania zysków z jednego z najbardziej niepewnych finansowo okresów w historii.

 

Kiedy więc złoto wystartuje? Jak już wcześniej napisałem - dokładnie nie wiem i nie będę zgadywał.

Wiem jednak, że to nieuniknione, i wolę się zaopatrzyć w kruszec o rok lub dwa za wcześnie, niż o jeden dzień za późno.

 

A o tym co się dzieje, gdy jest o jeden dzień za późno, napiszę w następnym artykule.

 

„Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

 

Robert Klimek

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła