Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel funduszy inwestycyjnych
Czy to początek globalnego kryzysu finansowego?
08.03.2020

Ostatnie lata to był odczuwalny dla bardzo wielu branż wzrost gospodarczy spowodowany bardzo dobrą koniunkturą na świecie. Nikt by jeszcze kilka miesięcy temu nie przypuszczał że chiński wirus może doprowadzić do początków globalnego kryzysu. 

Czy nadchodzi poważny kryzys gospodarczy?

Mało kto już pamięta przyczyny oraz skutki kryzysu finansowego z ponad dekady temu. Kryzys 2007/2008 poszedł w niepamięć, a wiele branż w ostatnich latach przeżywało swoje złote lata. Na całym świecie politycy efekt światowego wzrostu gospodarczego przypisywali swoim działaniom. Dziś gdy może dojść do załamania gospodarczego winnych będą szukali już nie w swoich działaniach a w przyczynie chińskiego wirusa. 

 

Prawda ekonomiczna jest taka, że zarówno globalny wzrost gospodarczy, jak i globalny kryzys jest wynikiem nastrojów społecznych jakie przeważają na świecie. Dziś, gdy nastroje społeczne będą zmierzały w kierunku strachu, niepewności jutra, efektem domina posypią się jedna branża za drugą przynosząc naturalny proces "oczyszczenia" gospodarczego z którego z podniesionym czołem wyjdą najsilniejsi. Tak było zawsze, tak też będzie i tym razem.

 

W obecnej sytuacji na świecie najbardziej aktualny "wirusowy kryzys" odczuje branża turystyczna. Coraz więcej osób w naturalny sposób rezygnuje z wielu podróży, bo na przykład nie chce zostać poddanym kwarantannie w obcym kraju. Wraz z brakiem turystów biura podróży będą miały poważne problemy a z nimi również restauratorzy czy hotelarstwo. Jedno będzie ciągnęło za sobą drugie. Brak turystów u wielu przedsiębiorców doprowadzi do niewypłacalności kredytowej i kłopoty jednych staną się kłopotami drugich.

 

Nowa fala dużych spadków na rynkach

A to że kłopoty przybierają na sile zamiast hamować, świadczy dzisiejszy poranny obraz rynków akcji.

Kontrakty amerykańskie oraz indeks Japonii tracą po 5%, a rynek ropy prawie 30%!

 

Na ile koronawirus medycznie jest niebezpieczny nie wiem, różne na ten temat krążą opinie. Jednak wiem jak bardzo wirus medialny może być niebezpieczny dla gospodarek na świecie. A kryzys jednych będzie kryzysem drugich. I w taki sposób może dojść do długoterminowego trendu spadkowego na rynku akcji, co przyniesie globalny kryzys finansowy.

 

Co to oznacza dla inwestorów? Czy jest się czego bać? Czy to dobry czy zły moment na inwestowanie?

Z punktu widzenia inwestora aktualną sytuację należy uznać za normalną. Spadające indeksy to nic nowego. Raz rosną, a raz spadają. Raz z powodu wirusa, a raz z powodu Iranu. To niekończący się proces wzrostów i spadków.  Najważniejsze w całej tej sytuacji to nie tracić głowy. Pamiętać o tym jak było w historii, że wygranymi są Ci, którzy trzymają się określonych zasad inwestycyjnych i są konsekwentni w ich stosowaniu.

 

Koronawirus tak jak przyszedł, tak też odejdzie. Jakie spadki na giełdach spowoduje, takie stworzy też szanse inwestycyjne w bliższej lub dalszej przyszłości. Ważne aby o tym cały czas pamiętać.

 

Wzrost portfela funduszy

Aktualna wartość mojego portfela funduszy inwestycyjnych wynosi 102.707,56 zł, czyli od zeszłotygodniowej analizy mam wzrost 1,4% 

 

Powyższy wynik jest dowodem na to czego często uczę na swoich szkoleniach, a co jest bardzo dużym zniesmaczeniem u wielu inwestorów. Mianowicie kilkudniowe opóźnienia w zmianie portfela w polisach inwestycyjnych, raz działa na niekorzyść, a raz na korzyść. 

 

Gdyby tydzień temu, gdy zleciłem w polisie sprzedaż wszystkich funduszy akcji i zmieniłem portfel na fundusze obligacji oraz złota, wykonał transakcję natychmiast to na rachunku miałbym 101.291,23 zł, a z powodu tego że dwa dni trwała realizacja zlecenia na rachunku mam 102.707,56 zł, ponieważ przez pierwsze dni poprzedniego tygodnia było odbicie na rynkach akcji.

 

Dziś jak wiadomo zgodnie z komunikatem serwisu opifund.pl portfele pozostają bez zmian, czyli kierunek bezpieczny na portfelach obowiązuje.

 

Pozdrawiam

Marcin


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

03.08.2020
Złoto najdroższe w historii i ze sporym potencjałem do dalszych rekordów
27.07.2020
Rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i bardzo ważna informacja o tym co dalej
23.07.2020
Czy nowe sygnały kupna rozpoczną wreszcie wzrosty na portfelu kryptowalut
21.07.2020
Jest zdobyte 100 tysięcy na portfelu akcji!
20.07.2020
Kolejny rekord zysku na portfelu funduszy ale już z dużymi problemami. Czy jest szansa na więcej, czy to raczej koniec
14.07.2020
Nadal w bok na dużych spółkach. To trudna sytuacja która może przynieść więcej złego niż dobrego
13.07.2020
Nowy rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i jest spora szansa na więcej
09.07.2020
Dużo sygnałów KUP na rynku kryptowalut. Czy przed nami nowa fala dużych zysków
07.07.2020
Ważny moment na indeksach średnich i dużych spółek oraz duża rotacja spółek w portfelu
06.07.2020
Rynki nadal pionowo w górę. Małe spółki wyżej niż przed koronawirusem

Resetowanie hasła