Praktyka zarabiania na giełdzie, funduszach i kryptowalutach

Aktualności dla inwestorów

"Eksperyment żółwi"
23.04.2018

Czy wiesz, że...

z końcówką 1983 roku ruszył wielki eksperyment inwestycyjny, który przeszedł do historii jako "eksperyment żółwi"?

Jedni z największych inwestorów lat 70tych i 80tych ubiegłego stulecia: Richard Dennis oraz Bill Eckhardt wdali się w spór. Ich spór dotyczył pytania, czy skutecznego inwestowania można się nauczyć? Dennis był inwestorem na potężną skalę z majątkiem dziesiątków milionów dolarów, głównie inwestował jako spekulant na rynku kontraktów terminowych. Jego zdaniem nikt nie rodzi się z zdolnością do inwestowania. Uważał, że każdy poprzez naukę prostych zasad może zostać odnoszącym sukcesy inwestorem. Po drugiej stronie sporu był Bill Eckhardt, który również był odnoszącym wielkie sukcesy inwestorem. Jednak jego zdaniem, o sukcesie w inwestowaniu decydują czynniki genetyczne, czyli uważał, że z zdolnością do skutecznego inwestowania trzeba się urodzić.

 

Postanowili przeprowadzić eksperyment, który miał dać odpowiedź na pytanie, czy genialnym inwestorem trzeba się urodzić, czy też można się nim stać?

 

Richard Dennis rozpoczął rekrutację kandydatów do wzięcia udziału w eksperymencie. Swoje ogłoszenie umieścił w takich gazetach jak: „Wall Street Journal”, „New York Times”, czy „Barron's”, które wyglądało następująco:

 

Na ogłoszenie odpowiedziało ponad tysiąc zainteresowanych osób, z których ostatecznie Dennis wybrał grupę 13 osób. Wśród grupy reprezentantów znaleźli się między innymi: księgowy, ochroniarz, hazardzista, aktor, inżynier, projektant gier oraz żongler. Eksperyment ruszył z końcówką 1983 roku. Wszyscy uczestnicy musieli podpisać 10 letnią umowę o zachowaniu tajemnicy. Zadania dla wybranej grupy były bardzo proste, mieli oni w 100% trzymać się zasad przekazanych im na szkoleniu przez Dennisa. Po szkoleniu Dennis powierzył im od 250 tysięcy do 2 milionów dolarów na osobę. Eksperyment trwał ponad 4 lata, dzięki któremu Dennis powiększył swój majątek o wiele milionów dolarów. Uczestnicy eksperymentu zarobili dla niego średnio 80% rocznie. Mało tego, że Dennis przyzwoicie się wzbogacił na swoim eksperymencie, to również udowodnił wszystkim, że każdy może zostać skutecznym inwestorem, jeżeli będzie stosował pewne reguły podczas inwestowania. Jego eksperyment przeszedł do historii jako „eksperyment żółwi”. Nazwa tego wzięła się podczas rozmowy Dennisa z jednym z dziennikarzy, którym powiedział że „będzie hodował inwestorów, jak hoduje się żółwie w Singapurze”.

 

Aby wykluczyć możliwość przypadku, Dennis postanowił powtórzyć eksperyment. Przez kolejne lata eksperymentu „żółwie” ponownie osiągały wspaniałe wyniki inwestycyjne, potwierdzające założenia Dennisa. Wielu spośród uczestników eksperymentu, po jego zakończeniu rozpoczęło profesjonalną karierę zawodową jako inwestorzy. Ludzie tacy jak Paul Rabar, Liz Cheval, czy Jerry Parker zarządzali miliardami dolarów w różnego rodzaju funduszach. Historia żółwi powinna być wielką inspiracją, dla wszystkich tych, którzy uważają że nie da się im nauczyć skutecznego i zarazem prostego inwestowania. Ale uwaga! Wśród wszystkich uczestników eksperymentów, byli też tacy, którym otrzymana nauka nie przyniosła wyśmienitych wyników inwestycyjnych, zarówno podczas samego eksperymentu, jak i w prywatnym życiu inwestycyjnym. Dlaczego tak się stało? To już temat na kolejny wpis pod tytułem : nauka praktycznego stosowania mechanicznego systemu transakcyjnego.

 

Pozdrawiam

Marcin


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

04.12.2019
Sytuacja na kryptowalutach powinna przykuwać uwagę uważnych inwestorów. Należysz do nich?
03.12.2019
Indeks dużych spółek w poważnych tarapatach, a portfel akcji i tak zyskuje. Zobacz dlaczego
02.12.2019
Wzrost wartości portfela funduszy inwestycyjnych. Rynki akcji zagranicznych robią dobra robotę
26.11.2019
Jastrzębska Spółka Węglowa w centrum uwagi inwestorów
25.11.2019
USA przy historycznych szczytach i co dalej?
19.11.2019
Nowe maksima indeksu średnich spółek. Portfel akcji zarabia kolejny tydzień z rzędu
18.11.2019
Duża dywersyfikacja mało efektu. Portfel funduszy zatrzymał wzrosty
13.11.2019
Bitcoin nadal sygnalizuje możliwość dużych wzrostów na kryptowalutach
12.11.2019
Dalsze wzrosty rynków przynoszą dalsze wzrosty portfela akcji
11.11.2019
Dalsze wzrosty na rynkach akcji dają wzrosty portfela funduszy inwestycyjnych

Resetowanie hasła