Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

"Eksperyment żółwi"
23.04.2018

Czy wiesz, że...

z końcówką 1983 roku ruszył wielki eksperyment inwestycyjny, który przeszedł do historii jako "eksperyment żółwi"?

Jedni z największych inwestorów lat 70tych i 80tych ubiegłego stulecia: Richard Dennis oraz Bill Eckhardt wdali się w spór. Ich spór dotyczył pytania, czy skutecznego inwestowania można się nauczyć? Dennis był inwestorem na potężną skalę z majątkiem dziesiątków milionów dolarów, głównie inwestował jako spekulant na rynku kontraktów terminowych. Jego zdaniem nikt nie rodzi się z zdolnością do inwestowania. Uważał, że każdy poprzez naukę prostych zasad może zostać odnoszącym sukcesy inwestorem. Po drugiej stronie sporu był Bill Eckhardt, który również był odnoszącym wielkie sukcesy inwestorem. Jednak jego zdaniem, o sukcesie w inwestowaniu decydują czynniki genetyczne, czyli uważał, że z zdolnością do skutecznego inwestowania trzeba się urodzić.

 

Postanowili przeprowadzić eksperyment, który miał dać odpowiedź na pytanie, czy genialnym inwestorem trzeba się urodzić, czy też można się nim stać?

 

Richard Dennis rozpoczął rekrutację kandydatów do wzięcia udziału w eksperymencie. Swoje ogłoszenie umieścił w takich gazetach jak: „Wall Street Journal”, „New York Times”, czy „Barron's”, które wyglądało następująco:

 

Na ogłoszenie odpowiedziało ponad tysiąc zainteresowanych osób, z których ostatecznie Dennis wybrał grupę 13 osób. Wśród grupy reprezentantów znaleźli się między innymi: księgowy, ochroniarz, hazardzista, aktor, inżynier, projektant gier oraz żongler. Eksperyment ruszył z końcówką 1983 roku. Wszyscy uczestnicy musieli podpisać 10 letnią umowę o zachowaniu tajemnicy. Zadania dla wybranej grupy były bardzo proste, mieli oni w 100% trzymać się zasad przekazanych im na szkoleniu przez Dennisa. Po szkoleniu Dennis powierzył im od 250 tysięcy do 2 milionów dolarów na osobę. Eksperyment trwał ponad 4 lata, dzięki któremu Dennis powiększył swój majątek o wiele milionów dolarów. Uczestnicy eksperymentu zarobili dla niego średnio 80% rocznie. Mało tego, że Dennis przyzwoicie się wzbogacił na swoim eksperymencie, to również udowodnił wszystkim, że każdy może zostać skutecznym inwestorem, jeżeli będzie stosował pewne reguły podczas inwestowania. Jego eksperyment przeszedł do historii jako „eksperyment żółwi”. Nazwa tego wzięła się podczas rozmowy Dennisa z jednym z dziennikarzy, którym powiedział że „będzie hodował inwestorów, jak hoduje się żółwie w Singapurze”.

 

Aby wykluczyć możliwość przypadku, Dennis postanowił powtórzyć eksperyment. Przez kolejne lata eksperymentu „żółwie” ponownie osiągały wspaniałe wyniki inwestycyjne, potwierdzające założenia Dennisa. Wielu spośród uczestników eksperymentu, po jego zakończeniu rozpoczęło profesjonalną karierę zawodową jako inwestorzy. Ludzie tacy jak Paul Rabar, Liz Cheval, czy Jerry Parker zarządzali miliardami dolarów w różnego rodzaju funduszach. Historia żółwi powinna być wielką inspiracją, dla wszystkich tych, którzy uważają że nie da się im nauczyć skutecznego i zarazem prostego inwestowania. Ale uwaga! Wśród wszystkich uczestników eksperymentów, byli też tacy, którym otrzymana nauka nie przyniosła wyśmienitych wyników inwestycyjnych, zarówno podczas samego eksperymentu, jak i w prywatnym życiu inwestycyjnym. Dlaczego tak się stało? To już temat na kolejny wpis pod tytułem : nauka praktycznego stosowania mechanicznego systemu transakcyjnego.

 

Pozdrawiam

Marcin


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła