Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

Emerytura - sprawdź, czy Ty również masz się czego obawiać
30.01.2019

Emerytura, to czas w którym każdy z nas po wielu latach ciężkiej pracy i płacenia podatków na rzecz państwa oczekiwałby od tego panstwa opieki finansowej w postaci godnej emerytury. Tak to przynajmniej powinno wyglądać zgodnie z założeniami systemu emerytalnego.

 

Jednak jaki jest obecny stan emerytur w polsce wie każdy. Emerytura to nie czas godnego życia a czas problemów finansowych. A jak sam zobaczysz będzie znacznie gorzej!

 

Reform emerytalnych mających na celu poprawę losu przyszłych emerytów było tak wiele że szkoda to liczyć. Efekt niestety zawsze taki sam. Pomimo ambitnych i szczytnych celów ciągle jest źle. Gdy patrzymy na przeciętnego emeryta, nie jakiegoś z uprzywilejowanej grupy, to widzimy ciągły brak pieniędzy. Najtańsze jedzenie, najgorsza opieka medyczna, brak możliwości podróżowania czy spełniania życiowych pasji. Czy tak powinna wyglądać emerytura?

 
BADANIA ZUS
Niestety z badań jakie zlecił przeprowadzić sam ZUS wynika, że przyszli emeryci będą mieli się jeszcze gorzej niż obecni.
 

Wiem, że od razu chciałoby się powiedzieć, że ten ZUS to jedno wielkie cholerstwo, tyle od nas biorą, że mają za dużo urzędników, i że to wszystko niesprawiedliwe, ale jak się za chwilę przekonasz, to nie do końca ZUS jest temu wszystkiemu winien, choć tak wszyscy w pierwszym odruchu myślimy. Problem polega na tym że z pustego to i Salomon nie naleje.


 

JAK DZIAŁA ZUS

Zobaczmy jak działa ZUS i dlaczego czekają nas poważne problemy z przyszłymi emeryturami.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych dzieli ludzi na dwie kategorie: Osoby w wieku produkcyjnym i w wieku poprodukcyjnym. Zasada działania jest bardzo prosta. Składki emerytalne osób w wieku produkcyjnym utrzymują osoby w wieku poprodukcyjnym, czyli emerytów.

 

TAK DZIAŁA SYSTEM EMERYTALNY
Twoje składki emerytalne które płacisz nie wpływają na żadne Twoje konto, one automatycznie "wyparowują" utrzymując obecnych emerytów.
 

TAK JUŻ BYŁO

W 2015 roku na jednego emeryta przypadało 3,2 osoby w wieku produkcyjny. Łącznie w naszym kraju było wtedy 24 miliony osób w wieku produkcyjnym oraz 7,5 miliona osób w wieku poprodukcyjnym.

 

 

TAK NIESTETY BĘDZIE

Do 2050 roku sytuacja ma ulec poważnemu pogorszeniu. Wtedy na jednego emeryta ma być zaledwie 1,5 osoby pracującej. Nasze społeczeństwo zestarzeje się i emerytów będzie 11,77 miliona natomiast osób w wieku produkcyjnym zaledwie 14,42 miliona. Ta sytuacja powinna budzić w nas bardzo poważny niepokój.

 

40 MILIARDÓW ZŁOTYCH COROCZNEJ DZIURY EMERYTALNEJ

Pomimo znacznie wyższego obecnie wskaźnika osób pracujących do emerytów niż ten prognozowany na 2050 rok i tak już dziś budżet państwa na wypłaty emerytur rocznie dopłaca 40 miliardów złotych. Tak aż tyle. Ale to niestety wcale nie tak wiele jak trzeba będzie dokładać za 30 lat. To niestety akurat wtedy gdy ja będę przechodził na emeryturę.

 

Mianowicie w 2050 roku z prognoz przeprowadzonych na zlecenie ZUS wynika, że budżet państwa będzie musiał dopłacać aż 200 miliardów złotych rocznie, czyli 5 razy więcej niż dopłaca obecnie, aby utrzymać emerytów.

 
CZY ZUS PRZETRWA
Jeżeli tak, to na pewno nie w takiej formie jakiej jest nam znany, i z pewnością emerytury będą coraz niższe, wręcz głodowe.
 

To że płacisz dziś składki emerytalne nie jest gwarantem że otrzymasz w przyszłości emeryturę. Zależeć to będzie od tego, czy będzie wystarczająca ilość osób pracujących od których składki ZUS wystarczą na wypłatę Twojej emerytury.

 

PROGNOZA GŁODOWEJ EMERYTURY

ZUS znając przyszłą sytuację i obawiając się wypłacalności już dziś informuje przyszłych emerytów że przyszła emerytura będzie wręcz głodowa.

 

Czy otrzymałeś już list z ZUSu o prognozowanej wysokości emerytury? Ja tak. Oto co ZUS mi prognozuje. Przedsiębiorcy który od 2009 roku opłaca składki emerytalne (czyli 10 lat do otrzymania tego listu) i ma je płacić przez kolejne 30 lat. Moja emerytura wyniesie 524,35zł brutto, czyli około 424 zł netto. Pytam: “jak żyć panie premierze”?

 

 

CZY MASZ SIĘ CZEGO OBAWIAĆ?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest oczywista. Każdy zdrowo myślący człowiek powinien obawiać się za co będzie żył na emeryturze, jeżeli zdrowie lub inne okoliczności nie pozwolą mu na dalsze wykonywanie pracy w wieku emerytalnym.

 

Z doświadczenia w mojej pracy wiem, że jest pewna grupa osób która bagatelizując powyższy problem powie, “jakoś to będzie” lub “ja i tak nie dożyję”. No faktycznie gdybym wiedział, że nie dożyję, to jeden problem miałbym z głowy, ale co będzie jak dożyjesz? Co będzie jak na emeryturze będziesz żył długie lata ale niestety w biedzie?

 

CO MOŻESZ ZROBIĆ

Pytanie więc co zrobić by na emeryturze mieć szansę żyć jak rentier a nie jak biedny rencista? Jak samodzielnie bez pomocy państwa zbudować sobie godną emeryturę?

 

Ja od wielu lat myślę i działam z długoterminowym planem zabezpieczenia siebie na emeryturze. Posiadam 5 programów emerytalnych. Dodatkowo inwestuję na giełdzie, zabezpieczam majątek w programach opartych o fizyczne złoto oraz nieruchomości.

 

Jeżeli Ty również szukasz rozwiązań dających możliwość zadbania o swój przyszły los, to czytaj uważnie dalej.


 

WIELE PRÓB WIELE BŁĘDÓW

Trzeba przyznać że wiele osób od wielu lat próbuje samodzielnie zadbać o swoją emeryturę. Muszę jednak niestety stwierdzić że większość z nich robi to po prostu w zły sposób. Zły sposób korzystania z produktów finansowych przeznaczonych do samodzielnego budowania emerytury przynosi im więcej szkody niż pożytku.

 

NA CZYM POLEGA PROBLEM

Otóż wszystkie produkty do samodzielnego budowania emerytury zawierają w sobie fundusze inwestycyjne. Teoretycznie wystarczy aby osoba nabywająca produkt określiła swój profil inwestora (poziom skłonności do ryzyka) i wskazała na jakie fundusze będą trafiały jej oszczędności. Teoretycznie powinno wszystko grać. Problem polega na tym, że każdy kto korzystał już z takich produktów jak IKE, IKZE, trzeci filar, polisa inwestycyjna wie, że w praktyce coś nie działa.

 

TEORIA KONTRA PRAKTYKA

Czyli jak poprawnie korzystać z programów emerytalnych?

Aby zrozumieć jak działają produkty emerytalne zawierające fundusze inwestycyjne i co należy robić aby te produkty faktycznie w skuteczny i zadowalający sposób pomnażały Twoje oszczędności na emeryturę nie pozostaje mi nic innego jak odesłać Cię do mojego Kursu zarabiania na funduszach w polisach inwestycyjnych.

 

Ten kurs został nagrany podczas prowadzenia seminarium dla grupy osób posiadających programy emerytalne. Dzięki niemu zrozumiesz raz i na całe życie co należy robić aby skutecznie budować wysoką emeryturę w programach emerytalnych posiadających fundusze inwestycyjne.

 

Pamiętaj dziś podejmujesz decyzję o swojej przyszłości. Działaj i jeszcze dziś weź udział w Kursie. Gwarantuję Ci że jest on przedstawiony w sposób prosty i zrozumiały dla każdego. Jeżeli jednak coś będzie dla Ciebie niezrozumiałe, to możesz liczyć na moją pomoc. Wystarczy że do mnie napiszesz. Na mój kurs daję Ci pełną gwarancję satysfakcji lub zwrot pieniędzy. Przeczytaj o Kursie TUTAJ.

 


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła