Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel akcji
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
14.01.2020

Indeks dużych spółek stworzył sobie warunki do kontynuacji wzrostów. Natomiast indeksy średnich i małych spółek pną się pionowo w górę. Jak długo może trwać aktualny dobry czas na GPW?

Mój portfel akcji wspiął się na nowe maksima. Aktualnie wynosi 87.986,37 zł, daje to 8% wzrost w dwa miesiące. To bardzo dobry wynik.

 

Naturalnie zaczyna się nasuwać pytanie jak długo aktualny wzrost może trwać?

Można by powiedzieć że tak długo jak długo pozwoli na to Ameryka. Trzeba jednak pamiętać, że były w historii takie momenty gdzie Ameryka poruszała się w trendzie bocznym a na polskim rynku trwał mocny trend wzrostowy, czyli nadrabianie straconego czasu.

 

Można również próbować znaleźć sygnały zakończenia wzrostów na wskaźniku RSI który zapewne za którymś razem poprawnie utworzy dywergencję z wykresem i zapowie spadki, ale przypuszczam że więcej będzie to fałszywych niż prawidłowych sygnałów, dlatego jedyne czym będę aktualnie się kierował to średnia krocząca bo jeżeli przed nami dłuższy trend wzrostowy to przewartościowanie wskaźnika RSI będzie wiele razy wprowadzało w błąd.

 

Popatrzmy jak to było w historii na przykładzie indeksu małych spółek:

Jak widzimy aktualnie wskaźnik RSI jest mocno przewartościowany i zaczyna tworzyć dywergencję zapowiadającą spadki (krótsze lub dłuższe tego nie wiadomo):

 

Jednak gdy spojrzymy na 2016 rok, to przez okres ponad roku trwał trend wzrostowy i trzykrotnie wskaźnik RSI zapowiadał odwrócenie trendu które faktycznie miało miejsce, ale było chwilowe i po korekcie rynek dynamicznie wracał do wzrostów:

 

W 2012 roku rozpoczął się identyczny czas i trwał aż dwa lata. Spójrzcie jak wiele razy wskaźnik RSI był przewartościowany, a i tak po korekcie rynek znów wspinał się na nowe maksima. 

 

W 2002 roku mieliśmy jeszcze dobitniejszy tego przykład. Wskaźnik RSI ciągle szalał i wychodził na poziomy przewartościowania. Po korekcie na rynku wskaźnik mocno osuwał się i znów miał miejsce do dużych zwrotów co ciągle wykorzystywał rynek do nowych maksimów. Taki okres trwał aż 4 lata.

 

 

Wniosek z powyższego jest oczywisty. Jeżeli trend wzrostowy ma trwać, to będzie trwał. Najprostszą analizą sygnałów kupna i sprzedaży jest średnia krocząca. A średnia krocząca aktualnie na dużych i średnich spółkach zachęca do inwestowania:

Źródło wykresów: stooq.pl

 

Aktualnie w portfelu posiadam poniższe spółki przy których jest "w portfelu". Pomimo tego że wczoraj dokonałem analizy sygnałów dziś nie uaktualniłem portfela bo nie miałem ku temu sposobności. Dlatego jutro po sesji giełdowej dokonam analizy sygnałowej spółek w oparciu o średnią 100 dniową i uaktualnię portfel w czwartek:

 

Jutro dopiero czeka nas komentarz. Portfel kryptowalut zarobił w 10 dni około 25%. A najlepsze kryptowaluty w portfelu w jeden dzień dały syk ponad 100% :)

Pozdrowienia i do usłyszenia jutro

Marcin

 


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

06.04.2020
Po fali dużych spadków wytworzył się u inwestorów spory strach przed powrotem na rynek . Oto jak go pokonać
02.04.2020
Nadchodzą pierwsze sygnały do kupna kryptowalut. Oto najsilniejsze krypto
01.04.2020
Odbicie od dna na akcjach trwa, dzięki czemu portfel akcji zarabia. Pytanie tylko jak długo
30.03.2020
Wraca spokój na globalnych rynkach, czy to raczej cisza przed burzą. Jak sądzisz?
25.03.2020
Nawet kryptowaluty zdołowane przez koronawirusa. Ale trzeba pamiętać aby być czujnym na sygnały kupna
24.03.2020
Czekając na sygnały kupna akcji
23.03.2020
Kto stracił najwięcej, a kto o dziwo najmniej z powodu koronawirusa
19.03.2020
Coraz bliżej zakupów na kryptowalutach
18.03.2020
Możliwe odbicie na rynku akcji
16.03.2020
Duże zamieszanie w świecie inwestycji, jest szansą na nowy początek

Resetowanie hasła