Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel funduszy inwestycyjnych
Koronawirus "czyści" rynki akcyjne i wprowadza irracjonalne zachowania u inwestorów
02.03.2020

To co wydarzyło się w poprzednim tygodniu można by określić jednym słowem którego nie wypada mi tutaj użyć. Szaleństwo "medialnego wirusa" trwa.

Poprzedni tydzień na rynkach finansowych to horror który zdarza się dość rzadko ale jednak w poprzednim tygodniu wszyscy go doświadczyliśmy. Spadki indeksów po 5% na dzień były normą. 

 

Ta pionowa ściana po prawej, to poprzedni tydzień na indeksie średnich spółek w Polsce, ale na wszystkich indeksach świata obraz rynków jest podobny:

 

Jak zwykle dziwi precyzja z jaką indeks dociera do bardzo ważnych poziomów. Czy to przypadek czy wyreżyserowany scenariusz? Otóż wykres dotarł idealnie do poziomu z października 2019 roku (czerwone podkreślenie), czyli do poziomu od którego rozpoczął się bardzo fajny wzrost jaki mieliśmy okazję doświadczać w swoich inwestycjach:

Warto na powyższym wykresie zaobserwować jak "kreatorzy rynków" potrafią czasami utrzymać indeksy na określonym poziomie, co widać widać powyżej na latach 2014-2017 (czarne podkreślenie).

 

W historii niezwykle rzadko zdarzają się sytuacje w których indeksy pionowo spadają w dół w przeciągu jednego tygodnia przynosząc straty przewyższające 20%. Ostatni taki scenariusz mieliśmy w 2011 roku podczas kłopotów finansowych w Grecji:

Na powyższym wykresie widać również że nawet podczas wielkiego kryzysu z 2008 roku nie było tak pionowych linii. Spadki odbywały się na przestrzeni wielu dni.

 

Tak więc obecny obraz rynku jest po prostu bardzo rzadki aczkolwiek zdarza się i po prostu trzeba zaakceptować taki fakt, bo niema się na niego żadnego wpływu.

 

Oczywiście że odczuwa się utratę wypracowanego zysku. z 11% aktualnie pozostało mi 1,3%, co widać na poniższym skanie mojego rachunku.

  

Nie mam zamiaru ani chwili rozpaczać nad powyższym faktem. Rok 2019 zakończyłem na plusie i tamten rozdział jest zamknięty. A teraz jest 2020 rok i mamy jeszcze przed sobą 10 miesięcy. W 2019 roku w październiku byłem jeszcze na stracie a cały rok zamknąłem na plusie. Więc 10 miesięcy to spory czas by zakończyć go powyżej tego co miałem na jego początku.

 

Trzeba pamiętać, że inwestowanie to nieprzerwany proces dynamicznie zmieniającej się wartości inwestycji.

 

Szaleństwo około wirusowe twa. W poprzednim tygodniu spadki po 5% dziennie, dziś nagle wzrosty po 3-5%.

 

Wczoraj z serwisu opifund.pl otrzymałem nowe portfele modelowe do swoich polis. Jak wiadomo portfele wygenerowały w większości sprzedaż funduszy akcji i wejście w fundusze bezpieczne. 

 

Pytanie jakie może się nasuwać to, czy warto sprzedać fundusze akcji jak rynki mogą odbić w górę?

 

Oczywiście że mogą. Może to równie dobrze być tylko chwilowe odbicie i czeka nas kolejna "jazda" w dół. Nie mam zamiaru tutaj filozofować. Dzisiejszy wzrost zostanie odnotowany na moim rachunku i to mi wystarczy. Jeżeli powrócą wzrosty to i fundusze z powrotem będą sukcesywnie generowały sygnały KUP. Jednak nie będę się bawił we wróżkę i na podstawie medialnych huśtawek nastrojów podejmował decyzje inwestycyjne. Matematyka to matematyka i tak jak zawsze powtarzam nie mam zamiaru dyskutować z królową nauk.

 

Pozdrawiam

Marcin


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

02.04.2020
Nadchodzą pierwsze sygnały do kupna kryptowalut. Oto najsilniejsze krypto
01.04.2020
Odbicie od dna na akcjach trwa, dzięki czemu portfel akcji zarabia. Pytanie tylko jak długo
30.03.2020
Wraca spokój na globalnych rynkach, czy to raczej cisza przed burzą. Jak sądzisz?
25.03.2020
Nawet kryptowaluty zdołowane przez koronawirusa. Ale trzeba pamiętać aby być czujnym na sygnały kupna
24.03.2020
Czekając na sygnały kupna akcji
23.03.2020
Kto stracił najwięcej, a kto o dziwo najmniej z powodu koronawirusa
19.03.2020
Coraz bliżej zakupów na kryptowalutach
18.03.2020
Możliwe odbicie na rynku akcji
16.03.2020
Duże zamieszanie w świecie inwestycji, jest szansą na nowy początek
12.03.2020
Kryptowaluty również z poważnymi spadkami. Nadchodzi bardzo duża okazja inwestycyjna

Resetowanie hasła