Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel funduszy inwestycyjnych
Krach na rynkach akcji wisi w powietrzu - sprawdźmy jak się przygotować
25.03.2019

Rynki nadal mają otwartą drogę do dalszych wzrostów oraz do kontynuowania pozytywnych układów pro wzrostowych. Jednak w powietrzu wisi też niebezpieczny wariant długoterminowych spadków w postaci układu ABC. W zależności od tego co wybiorą rynki oto rozwiązanie jak się przygotować...

 

Trzeba przyznać że dzisiejsze zachowanie się rynku japońskiego budzi niepokój.

Przebicie poziomu 21000 punktów i otwarcie tym samym drogi do średnioterminowych spadków w postaci układu "abc" stawia pytanie o zasięg tej średnioterminowej korekty.

 

Jeżeli będzie to faktycznie tylko korekta to fajnie, bo wtedy czekają nas dalsze wzrosty. Jednak mimo wszystko jej zasięg może być dotkliwy. Ponieważ rynek japoński w ramach korekty "abc" ma możliwość dojścia do poziomu 19500 punktów. Dopiero przebicie dna z grudnia 2018 roku doprowadzi do zmiany założeń i otwarcia się tego rynku na długoterminowy trend spadkowy jako układ ABC.

 

 

Zakładając na tą chwilę wersję pozytywną, czyli że nie dojdzie do przebicia dna z grudnia 2018 roku, to i tak muszę się spodziewać że zakres korekty może być spory a co za tym idzie w przypadku głębokiej korekty będą przebijane średnie kroczące. Przebijane średnie będą generowały sygnały sprzedaży co sprawi że:

  • po pierwsze portfel funduszy inwestycyjnych będzie prawdopodobnie coraz mniej akcyjny. Na tą chwilę zgodnie z algorytmem serwisu OPI jest on w 100% akcyjny
  • po drugie jeżeli dojdzie do szybkich spadków to zanim średnie kroczące zareagują i podają sygnały sprzedaży, to muszę się spodziewać w najgorszej wersji skasowania zysków jakie wypracowałem od początku roku a nawet w najczarniejszych scenariuszu doświadczenia strat pogłębiających dno z 2018 roku

 

Jednak jeżeli na świecie rynki ułożyłyby się w układ długoterminowych spadków ABC to jako inwestor muszę pamiętać o najważniejszym: Dzięki temu że średnie wyrzucą mnie na fali B, spowoduje to ochronę moich pieniędzy przed falą C. Fala C jak wiemy jest najsilniejsza w spadkach a inwestorzy którzy na fali C mają swoje środki na rynkach akcji długo po jej zakończeniu liżą rany.

 

Na tą chwilę możliwość pojawienia się układu ABC występuje prawie na wszystkich najważniejszych rynkach akcji świata:

 

CHINY:

 

USA:

 

NIEMCY:

 

POLSKA (małe spółki):

 

INDIE:

 

TURCJA:

 

 

Medialne straszenie o nadchodzącej recesji robi swoje. Jednak moje doświadczenie inwestycyjne podpowiada mi, żeby do wszystkich informacji podchodzić z dystansem. Owszem że na chwilę obecną jest obawa jak mocno rozwinie się aktualna korekta na rynkach. Owszem że jest obawa że w wyniku korekty może dojść do skasowania całego ostatnio wypracowanego zysku a nawet do pogłębienia dna inwestycyjnego z 2018 roku. Ale należy pamiętać, że media to potężne narzędzie do realizacji różnych celów i pomimo tego że dzisiejsza korekta idealnie wpisuje się w obraz strachu przed światową recesją, to nikt nie może jednoznacznie stwierdzić, czy to przypadkiem nie jest tylko wykorzystywanie doniesień medialnych do pozbycia się emocjonalnych inwestorów przed kolejną falą wzrostów.

 

Jak zawsze należy pamiętać, że chęć stuprocentowego przewidzenia przyszłości zachowania się rynków jest skazana na porażkę. Jako doświadczony inwestor wiem, że tylko mechaniczne podejście do inwestowania w postaci stosowania sygnałów z Analizy Technicznej (np. algorytm portfela modelowego OPI) zapewnia mi jako inwestorowi spokój i zdrowie psychiczne w zarządzaniu swoimi inwestycjami. Cała historia uczy, że każdy kto był konsekwentny w stosowaniu mechanicznych sygnałów transakcyjnych jest zwycięzcą w stosunku co całego rynku.

 

Co więc robić w aktualnej sytuacji?

Oczywiście po pierwsze zachować spokój. Być przygotowanym na duże wahania portfela inwestycyjnego i pamiętać, że chwilowe turbulencje przełożą się na sukces albo w postaci dalszych wzrostów portfela albo w postaci ochrony posiadanego kapitału przed dużymi spadkami w postaci fali C. 

 

Na tą chwilę mój portfel zachowuje się bardzo dobrze. W porównaniu do poprzedniego tygodnia gdzie jego wartość wynosiła 99500zł wzrósł o prawie 1% i wynosi 100410,98zł.

 

 

Zgodnie z otrzymanym wczoraj raportem o stanie strategii z serwisu OpiFund dziś nie dokonuję żadnych zmian funduszy na swoim portfelu.

Pozdrawiam

 


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

12.08.2020
Nadchodzi nowe. Dziękuję za dotychczasową współpracę
10.08.2020
Rynki dają bardzo ważne sygnały. Nie ignoruj ich!
04.08.2020
Portfel akcji rośnie pomimo trendu bocznego na indeksach. Zmiany w składzie portfeli akcji
03.08.2020
Złoto najdroższe w historii i ze sporym potencjałem do dalszych rekordów
27.07.2020
Rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i bardzo ważna informacja o tym co dalej
23.07.2020
Czy nowe sygnały kupna rozpoczną wreszcie wzrosty na portfelu kryptowalut
21.07.2020
Jest zdobyte 100 tysięcy na portfelu akcji!
20.07.2020
Kolejny rekord zysku na portfelu funduszy ale już z dużymi problemami. Czy jest szansa na więcej, czy to raczej koniec
14.07.2020
Nadal w bok na dużych spółkach. To trudna sytuacja która może przynieść więcej złego niż dobrego
13.07.2020
Nowy rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i jest spora szansa na więcej

Resetowanie hasła