Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

Monokultura ziemniaczana, nauczycielką oszczędzania.
09.05.2018

W połowie XIX wieku, w Irlandii miało miejsce wydarzenie, którego skutkiem była utrata przez tę Zieloną Wyspę prawie 30% mieszkańców. Brak perspektywicznego spojrzenia w przyszłość spowodował ogromne straty dla gospodarki i społeczeństwa. Odpowiedzialność spadła na ziemniaki…

 

W realiach ogólnie panującej biedy i głodu, Irlandczycy poszukiwali sposobów na poprawę jakości życia. Trafionym pomysłem okazało się rozpoczęcie uprawy rośliny sprowadzonej z kontynentu - ziemniaków. W ciągu kilku lat ludzie przestali głodować, lepiej zarabiać. Gospodarka Irlandii przyspieszyła swój rozwój. 

W narodzie zapanował taki entuzjazm, że niemal każdy wolny kawałek ziemi nadający się pod uprawę zasiewano ziemniakami.

W Irlandii zapanowała - jak to się określa w rolnictwie - monokultura upraw, w tym przypadku monokultura ziemniaczana.

 

Po okresie prosperity na kraj spadło coś, czego mieszkańcy nie spodziewali się w najczarniejszych koszmarach. W 1845 roku na wyspę dotarła zaraza ziemniaczana. Choroba, która niszczyła całe uprawy, zanim ziemniaki dojrzały i były gotowe do wykopania. Sytuacja powtarzała się przez pięć kolejnych lat, w czasie których w Irlandii zapanował największy w historii okres głodu. Ekonomię kraju ogarnął kryzys, którego rozmiary przekroczyły wszystko, co do tej pory Irlandczycy znali. 

 

Uprawianie jednego gatunku rośliny w całym kraju okazało się tym samym, co przeznaczanie wszystkich swoich pieniędzy w jeden rodzaj inwestycji lub oszczędzania. Zabrakło dywersyfikacji.

 

Czy my przypadkiem nie jesteśmy w podobnej sytuacji co Irlandczyk przed rokiem 1845? Czy zastanawiałeś się drogi czytelniku, czy Twój portfel oszczędności nie składa się w całości z produktów finansowych w postaci cyfrowej, wirtualnej, uzależnionej od systemów informatycznych? Jeśli tak, to właśnie uprawiasz monokulturę oszczędnościową. 

 

Irlandczycy zmienili swoje postępowanie. Urozmaicili uprawy. To, co można zrobić ze swoimi oszczędnościami, to część z nich zamienić z postaci cyfrowej na postać fizyczną, namacalną, taką, której można dotknąć.

Jest kilka dostępnych na rynku form materialnej ochrony majątku.

Najłatwiejsze do obsługi z punktu widzenia nabycia, płynności i zamiany z powrotem na gotówkę jest posiadanie metali szlachetnych w fizycznej postaci. Złota i srebra w sztabkach lub monetach.

 

Więcej powodów za posiadaniem metali szlachetnych, strategii i szczegółów technicznych zawartych jest w internetowym kursie wideo:

 

 „Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

Robert Klimek

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła