Praktyka zarabiania na giełdzie, funduszach i kryptowalutach

Aktualności dla inwestorów

Monokultura ziemniaczana, nauczycielką oszczędzania.
09.05.2018

W połowie XIX wieku, w Irlandii miało miejsce wydarzenie, którego skutkiem była utrata przez tę Zieloną Wyspę prawie 30% mieszkańców. Brak perspektywicznego spojrzenia w przyszłość spowodował ogromne straty dla gospodarki i społeczeństwa. Odpowiedzialność spadła na ziemniaki…

 

W realiach ogólnie panującej biedy i głodu, Irlandczycy poszukiwali sposobów na poprawę jakości życia. Trafionym pomysłem okazało się rozpoczęcie uprawy rośliny sprowadzonej z kontynentu - ziemniaków. W ciągu kilku lat ludzie przestali głodować, lepiej zarabiać. Gospodarka Irlandii przyspieszyła swój rozwój. 

W narodzie zapanował taki entuzjazm, że niemal każdy wolny kawałek ziemi nadający się pod uprawę zasiewano ziemniakami.

W Irlandii zapanowała - jak to się określa w rolnictwie - monokultura upraw, w tym przypadku monokultura ziemniaczana.

 

Po okresie prosperity na kraj spadło coś, czego mieszkańcy nie spodziewali się w najczarniejszych koszmarach. W 1845 roku na wyspę dotarła zaraza ziemniaczana. Choroba, która niszczyła całe uprawy, zanim ziemniaki dojrzały i były gotowe do wykopania. Sytuacja powtarzała się przez pięć kolejnych lat, w czasie których w Irlandii zapanował największy w historii okres głodu. Ekonomię kraju ogarnął kryzys, którego rozmiary przekroczyły wszystko, co do tej pory Irlandczycy znali. 

 

Uprawianie jednego gatunku rośliny w całym kraju okazało się tym samym, co przeznaczanie wszystkich swoich pieniędzy w jeden rodzaj inwestycji lub oszczędzania. Zabrakło dywersyfikacji.

 

Czy my przypadkiem nie jesteśmy w podobnej sytuacji co Irlandczyk przed rokiem 1845? Czy zastanawiałeś się drogi czytelniku, czy Twój portfel oszczędności nie składa się w całości z produktów finansowych w postaci cyfrowej, wirtualnej, uzależnionej od systemów informatycznych? Jeśli tak, to właśnie uprawiasz monokulturę oszczędnościową. 

 

Irlandczycy zmienili swoje postępowanie. Urozmaicili uprawy. To, co można zrobić ze swoimi oszczędnościami, to część z nich zamienić z postaci cyfrowej na postać fizyczną, namacalną, taką, której można dotknąć.

Jest kilka dostępnych na rynku form materialnej ochrony majątku.

Najłatwiejsze do obsługi z punktu widzenia nabycia, płynności i zamiany z powrotem na gotówkę jest posiadanie metali szlachetnych w fizycznej postaci. Złota i srebra w sztabkach lub monetach.

 

Więcej powodów za posiadaniem metali szlachetnych, strategii i szczegółów technicznych zawartych jest w internetowym kursie wideo:

 

 „Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

Robert Klimek

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

04.12.2019
Sytuacja na kryptowalutach powinna przykuwać uwagę uważnych inwestorów. Należysz do nich?
03.12.2019
Indeks dużych spółek w poważnych tarapatach, a portfel akcji i tak zyskuje. Zobacz dlaczego
02.12.2019
Wzrost wartości portfela funduszy inwestycyjnych. Rynki akcji zagranicznych robią dobra robotę
26.11.2019
Jastrzębska Spółka Węglowa w centrum uwagi inwestorów
25.11.2019
USA przy historycznych szczytach i co dalej?
19.11.2019
Nowe maksima indeksu średnich spółek. Portfel akcji zarabia kolejny tydzień z rzędu
18.11.2019
Duża dywersyfikacja mało efektu. Portfel funduszy zatrzymał wzrosty
13.11.2019
Bitcoin nadal sygnalizuje możliwość dużych wzrostów na kryptowalutach
12.11.2019
Dalsze wzrosty rynków przynoszą dalsze wzrosty portfela akcji
11.11.2019
Dalsze wzrosty na rynkach akcji dają wzrosty portfela funduszy inwestycyjnych

Resetowanie hasła