Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

Pragniesz kupić, masz za co, a nie możesz - PANIKA ZAKUPOWA NA ZŁOTO
07.07.2018

Nie będzie można kupić złota. W pewnym konkretnym momencie znajdziemy się w takim właśnie otoczeniu finansowym. Zapewne będzie to jeden z poniedziałkowych poranków.

 

Podobny scenariusz ziścił się Na Cyprze w 2012 roku i w Grecji w 2015 roku, kiedy to rozpoczęły się największe kłopoty systemów bankowych w historii tych krajów. Trzeba tu dodać, że w piątkowe popołudnie kiedy kończono pracę przed weekendem, wszystko wydawało się być w najlepszym porządku. Jednak w poniedziałek rano ludzie zastali zamknięte oddziały banków i nieczynne bankomaty. Odcięto dostęp do gotówki.

W ciągu kilku dni gospodarki tych krajów musiały przestawić się na quasi handel barterowy, a wtedy kto miał złoto, ten miał pieniądz.

 

W naszym kraju co prawda jeszcze nie nastąpiła zapaść systemu bankowego w takiej skali, ale niektóre banki i fundusze przeżyły trudne chwile. Reakcją inwestorów były wzmożone zakupy złota, w efekcie czego lokalni dilerzy metali szlachetnych nie byli w stanie w krótkim czasie zrealizować zamówień. Klienci musieli czekać na dostawy nawet do trzech tygodni ponieważ rafinerie złota nie mogły zaspokoić dużego popytu.

 

Scenariusz przebiegu paniki zakupowej na rynku złota w realiach naprawdę dużego kryzysu finansowego przedstawił w swoich opracowaniach James Rickards - były doradca ministerstwa obrony i wywiadu USA, który przygotowywał symulacje wojen finansowych dla Pentagonu.

Rickards wybiega myślami kilka lat do przodu i próbuje oszacować, jak może wyglądać następna (po tej z 2008 roku) panika na rynkach. Wie, że kiedy zacznie się kryzys, najwięksi gracze rzucą się na złoto. Inwestorzy instytucjonalni, banki centralne i klienci powiązani bezpośrednio z rafineriami wykupią wszystkie rezerwy. Drobni nabywcy nie dostaną już nic.

Krajowi pośrednicy szybko wyprzedadzą zapasy, nie otrzymają zamawianych nowych dostaw i przestaną przyjmować zamówienia.

 

Dalej James Rickards prognozuje, że cena złota będzie rosła o 100 dolarów za uncję dziennie lub nawet o 1000 dolarów na tydzień. Złoto będzie uciekało, a ja będę chciał je kupić, ale nie zdołam. Ten, kto nie zdąży go kupić, nie będzie mógł tego zrobić za żadną cenę.

 

Taka jest właśnie natura paniki zakupowej. Zdecydowanie radzi kupować złoto teraz, kiedy jest jeszcze łatwo dostępne, trzymać je w ręku i nie martwić się o nie. Zachęca aby następnie usiąść wygodnie w fotelu i oglądać przedstawienie. Nie będzie to sztuka najwyższych lotów, ale przynajmniej jego majątek będzie bezpieczny.

 

Więcej w: „Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

Robert Klimek


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła