Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

Rzadkość występowania złota - kluczowa cecha dla obrony majątku.
02.06.2018

Złoto jest strażnikiem wartości majątku ponieważ występuje w odpowiedniej ilości. Nie za dużo, nie za mało. Żadna inna forma pieniądza nie przetrwała próby czasu i straciła swoją siłę albo z powodu „nadprodukcji”, czyli nadmiernej ilości    w obiegu, albo braku innych cech, które prawdziwy pieniądz musi posiadać .

 

Właśnie ten brak możliwości wytworzenia złota w inny sposób niż jego wydobycie z ziemi, czyni z niego ochroniarza doskonałego. Człowiek przez sześć tysięcy lat, odkąd używa złota jako pieniądza, nie nauczył się go produkować w sztuczny sposób. W odróżnieniu od innych postaci. Oto kilka przykładów tylko z naszej  współczesności:

  • pieniądz papierowy - może być wydrukowany w dowolnej ilości (choć obecne realia i rozwój technologii cyfrowych zmierzają do systemu całkowicie bezgotówkowego).
  • pieniądz w postaci kredytu - każdy kredyt to nowa ilość pieniądza stworzona bez zaangażowania jakiejkolwiek formy realnego majątku, jaki by stał za tym procesem. To pieniądz, który rodzi się z niczego, po złożeniu podpisu na kawałku papieru (umowie kredytowej) i naciśnięciu klawisza enter. W praktyce nie istnieją żadne ograniczenia co do ilości wyprodukowanego w ten sposób pieniądza.
  • pieniądz wirtualny w formie np. obligacji skarbowych - podobnie jak kredyt, może być emitowany bez żadnego pokrycia i w każdej ilości. Nawet jeżeli w danym kraju są nałożone jakieś limity emisyjne, to życie pokazuje, że jednym dekretem politycznym łatwo można takie limity podnosić w nieskończoność.

 

Ze złotem takie numery są niemożliwe. Ludzkość nie dysponuje technologią pozwalającą na wykreowanie w laboratorium pierwiastka ciężkiego   o symbolu Au, ponieważ jest on pochodzenia pozaziemskiego. Złoto powstaje w reakcjach chemicznych zachodzących wewnątrz umierającej gwiazdy, podczas eksplozji tak zwanej supernowej i zostaje rozrzucone w przestrzeni kosmicznej. Gdy z odłamków różnej materii formował się układ słoneczny, część złota znalazła się wewnątrz naszej planety.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego (7 minut) fragmentu filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez telewizję BBC, w którym prof. Brian Cox wyjaśnia w bardzo interesujący sposób to zjawisko:

 „Skąd się wzięło złoto na ziemi?”

 

Niedostatek w ilości jakiegoś towaru sprawia, że jego wartość zostaje zachowana z biegiem czasu. Zilustrujmy to sobie pewnym przykładem. Na miejskim targowisku jest pięciu sprzedawców jabłek, którzy zaopatrują się u lokalnych sadowników. Jeśli uprawa jabłek z roku na rok utrzymuje się na podobnym poziomie, to ich cena na targowisku wynosi na przykład około 5 zł. Gdy w jednym roku wystąpią wyjątkowo udane zbiory i jabłek będzie dwa razy więcej niż zwykle, wtedy przestają one być dobrem rzadkim i ich cena może spaść do ok. 3 zł (analogicznie jak przy emitowaniu przez państwo nadmiaru pieniędzy bez pokrycia). Lecz to prawo działa też w drugą stronę. W przypadku marnych zbiorów, mniejsza ilość owoców sprawi, że ich cena pójdzie w górę, powiedzmy do 10 zł. Właśnie ich niedostatek, czyli rzadkość występowania na lokalnym targowisku zachowuje, a nawet podnosi ich wartość.

 

 

Poświęcamy swój czas na pracę, aby zarobić pieniądze na życie. Odkładamy część z nich w różne formy oszczędności jako zabezpieczenie na przyszłość naszą lub naszych dzieci. 

 

Rzadkość występowania, duże nakłady pracy potrzebne do wydobycia oraz brak możliwości sztucznej produkcji złota dają nam gwarancję, że te oszczędności nie pójdą na zmarnowanie z powodu inflacji i utraty siły nabywczej. 

 

 

„Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

Robert Klimek

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła