Uczymy zarabiania na giełdzie, funduszach i kryptowalutach
Korzyści rejestracji konta
Zarejestruj konto w naszym serwisie a otrzymasz:
- możliwość zakupu i oglądania kursów wideo
- dostęp do materiałów tylko dla członków Szkoły Inwestorów
- możliwość zakupu dostępu do Strefy VIP

Aktualności dla inwestorów

Rzadkość występowania złota - kluczowa cecha dla obrony majątku.
02.06.2018

Złoto jest strażnikiem wartości majątku ponieważ występuje w odpowiedniej ilości. Nie za dużo, nie za mało. Żadna inna forma pieniądza nie przetrwała próby czasu i straciła swoją siłę albo z powodu „nadprodukcji”, czyli nadmiernej ilości    w obiegu, albo braku innych cech, które prawdziwy pieniądz musi posiadać .

 

Właśnie ten brak możliwości wytworzenia złota w inny sposób niż jego wydobycie z ziemi, czyni z niego ochroniarza doskonałego. Człowiek przez sześć tysięcy lat, odkąd używa złota jako pieniądza, nie nauczył się go produkować w sztuczny sposób. W odróżnieniu od innych postaci. Oto kilka przykładów tylko z naszej  współczesności:

  • pieniądz papierowy - może być wydrukowany w dowolnej ilości (choć obecne realia i rozwój technologii cyfrowych zmierzają do systemu całkowicie bezgotówkowego).
  • pieniądz w postaci kredytu - każdy kredyt to nowa ilość pieniądza stworzona bez zaangażowania jakiejkolwiek formy realnego majątku, jaki by stał za tym procesem. To pieniądz, który rodzi się z niczego, po złożeniu podpisu na kawałku papieru (umowie kredytowej) i naciśnięciu klawisza enter. W praktyce nie istnieją żadne ograniczenia co do ilości wyprodukowanego w ten sposób pieniądza.
  • pieniądz wirtualny w formie np. obligacji skarbowych - podobnie jak kredyt, może być emitowany bez żadnego pokrycia i w każdej ilości. Nawet jeżeli w danym kraju są nałożone jakieś limity emisyjne, to życie pokazuje, że jednym dekretem politycznym łatwo można takie limity podnosić w nieskończoność.

 

Ze złotem takie numery są niemożliwe. Ludzkość nie dysponuje technologią pozwalającą na wykreowanie w laboratorium pierwiastka ciężkiego   o symbolu Au, ponieważ jest on pochodzenia pozaziemskiego. Złoto powstaje w reakcjach chemicznych zachodzących wewnątrz umierającej gwiazdy, podczas eksplozji tak zwanej supernowej i zostaje rozrzucone w przestrzeni kosmicznej. Gdy z odłamków różnej materii formował się układ słoneczny, część złota znalazła się wewnątrz naszej planety.

Zachęcam do obejrzenia krótkiego (7 minut) fragmentu filmu dokumentalnego wyprodukowanego przez telewizję BBC, w którym prof. Brian Cox wyjaśnia w bardzo interesujący sposób to zjawisko:

 „Skąd się wzięło złoto na ziemi?”

 

Niedostatek w ilości jakiegoś towaru sprawia, że jego wartość zostaje zachowana z biegiem czasu. Zilustrujmy to sobie pewnym przykładem. Na miejskim targowisku jest pięciu sprzedawców jabłek, którzy zaopatrują się u lokalnych sadowników. Jeśli uprawa jabłek z roku na rok utrzymuje się na podobnym poziomie, to ich cena na targowisku wynosi na przykład około 5 zł. Gdy w jednym roku wystąpią wyjątkowo udane zbiory i jabłek będzie dwa razy więcej niż zwykle, wtedy przestają one być dobrem rzadkim i ich cena może spaść do ok. 3 zł (analogicznie jak przy emitowaniu przez państwo nadmiaru pieniędzy bez pokrycia). Lecz to prawo działa też w drugą stronę. W przypadku marnych zbiorów, mniejsza ilość owoców sprawi, że ich cena pójdzie w górę, powiedzmy do 10 zł. Właśnie ich niedostatek, czyli rzadkość występowania na lokalnym targowisku zachowuje, a nawet podnosi ich wartość.

 

 

Poświęcamy swój czas na pracę, aby zarobić pieniądze na życie. Odkładamy część z nich w różne formy oszczędności jako zabezpieczenie na przyszłość naszą lub naszych dzieci. 

 

Rzadkość występowania, duże nakłady pracy potrzebne do wydobycia oraz brak możliwości sztucznej produkcji złota dają nam gwarancję, że te oszczędności nie pójdą na zmarnowanie z powodu inflacji i utraty siły nabywczej. 

 

 

„Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

Robert Klimek

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

18.11.2019
Duża dywersyfikacja mało efektu. Portfel funduszy zatrzymał wzrosty
13.11.2019
Bitcoin nadal sygnalizuje możliwość dużych wzrostów na kryptowalutach
12.11.2019
Dalsze wzrosty rynków przynoszą dalsze wzrosty portfela akcji
11.11.2019
Dalsze wzrosty na rynkach akcji dają wzrosty portfela funduszy inwestycyjnych
06.11.2019
Portfel kryptowalut zyskuje 6,5% w tydzień. Duże szanse na dalsze wzrosty
05.11.2019
Portfel akcji pnie się w górę. 20 procent zysku na JSW zaledwie w dwa dni
04.11.2019
Wzrosty w funduszach akcji. Nowe historyczne maksima w USA
31.10.2019
Na kryptowalutach wysokie prawdopodobieństwo dalszych wzrostów
29.10.2019
Duże spółki nadal w górę. Portfel akcji kolejny tydzień na plusie
27.10.2019
Ameryka na historycznych szczytach. Czy będzie kontynuacja wzrostów na światowych rynkach

Resetowanie hasła