Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

Portfel akcji
Trend spadkowy na polskich akcjach trwa już dwa lata (uaktualnione: 9.10.2019)
08.10.2019

Inwestowanie na giełdzie w trendzie spadkowym to niebywale trudna sztuka. Sukcesem jest osiągnięcie straty niższej niżeli indeks akcji w które się inwestuje. Ta sztuka jak do tej pory się udaje.

-------------------------------------------

DOŁĄCZ DO NAS!

Zapisz się na newsletter TUTAJ i otrzymuj powiadomienia o nowych analizach na Twój email

Dołącz również do Szkoły Inwestorów na Facebooku https://www.facebook.com/SzkolaInwestorow/

-------------------------------------------

 

9.10.2019

Dziś dokonałem sprzedaży trzech spółek z czterech o których wczoraj pisałem. Poniżej przedstawiam aktualny skład portfela:

 

8.10.2019

Od 2016 roku przez prawie dwa lata na rynku akcji trwał mocny trend wzrostowy, niestety od momentu w którym postanowiłem publikować moje decyzje inwestycyjne na rynku rozpoczął się trwający do dziś trend spadkowy.

 

Może nawet to i dobrze że publikację swoich inwestycji rozpocząłem na tak trudnej sytuacji rynkowej, ponieważ wiadomym jest że w trendzie wzrostowym wszyscy są ekspertami od inwestowania.

 

Jeżeli chodzi o inwestowanie w trendzie spadkowym, to sztuką jest oczywiście stracić jak najmniej. Oczywiście pojawi się tutaj pytanie po co w ogóle inwestować w trendzie spadkowym? Odpowiedź jest cholernie prosta. Gdyby ktoś przewidział dwa lata do przodu i wiedział że to będzie trend spadkowy to by nawet nie inwestował bo to szkoda czasu i pieniędzy, ale jest oczywistym że o tym fakcie wie się dopiero jak czas przeminie.

 

Nigdy nie wiadomo jak długo dany trend ma zamiar istnieć oraz czy "jutro" nie dojdzie do zmiany kierunku. Dlatego najważniejszym zadaniem to oczywiście cały czas być w rynku i podejmować decyzje o zakupie i sprzedaży akcji za każdym razem gdy się tylko pojawiają. A zadaniem strategii opartej o dobór akcji zgodnie z sygnałami średnich kroczących jest minimalizacja strat oraz maksymalizacja zysków. O ile maksymalizacji zysków nie udało się jeszcze przedstawić, bo dzieje się to w trendzie wzrostowym o tyle minimalizację strat już widać.

Indeks małych spółek, którego akcje posiadam najczęściej od dwóch lat, za ostatnie dwa lata stracił prawie 30%.

Źródło wykresów: stooq.pl

Natomiast moja strata na portfelu wynosi 19% (spadek z 100 tysięcy na 81 tysięcy). Trzeba jeszcze dodać, że w tej stracie około 5% to koszty zakupu i sprzedaży samych akcji, więc strata czysto inwestycyjna jest niższa i wynosi 14%. 

 

W powyższym przykładzie moja strata jest o 50% niższa w porównaniu do straty indeksu. I to jest sukces w trendzie spadkowym. Sukcesem oczywiście nie jest sama strata, bo to raczej porażka patrząc czysto zarobkowo. Sukcesem tutaj będzie sytuacja w której akcje się odwrócą w trend wzrostowy, wtedy przy niższym zysku odrabia się stratę i szybciej przechodzi się w strefę zysków faktycznych, czyli posiadaniu więcej na rachunku niżeli się zainwestowało.

 

Pytanie jakie się oczywiście nasuwa, to kiedy zakończy się trend spadkowy. Niestety na to nikt nam nie odpowie. Dlatego w rynku trzeba być i akceptować ewentualne ryzyko pogłębiania się strat jeżeli trend spadkowy będzie nadal trwał.

 

Mój portfel z decyzjami czeka na jutrzejszą sesję.

Do sprzedania prawie na pewno jest GWP, natomiast jeżeli będą jutro wzrosty na Eurocash, Stalprod oraz VRG, to te spółki powrócą powyżej średniej kroczącej i zostaną w portfelu. W przypadku spadków, je również sprzedam.

 

Jutro podam tutaj dalszą część dzisiejszej analizy w oparciu o powyższe decyzje.

Pozdrawiam

 

Przypominam o najbliższym zjeździe inwestorów w fundusze inwestycyjne, który odbędzie się 21 listopada 2019 roku. Szczegóły TUTAJ


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła