Uczymy zarabiania na giełdzie, funduszach i kryptowalutach
Korzyści rejestracji konta
Zarejestruj konto w naszym serwisie a otrzymasz:
- możliwość zakupu i oglądania kursów wideo
- dostęp do materiałów tylko dla członków Szkoły Inwestorów
- możliwość zakupu dostępu do Strefy VIP

Aktualności dla inwestorów

Portfel akcji
Trend spadkowy na polskich akcjach trwa już dwa lata (uaktualnione: 9.10.2019)
08.10.2019

Inwestowanie na giełdzie w trendzie spadkowym to niebywale trudna sztuka. Sukcesem jest osiągnięcie straty niższej niżeli indeks akcji w które się inwestuje. Ta sztuka jak do tej pory się udaje.

-------------------------------------------

DOŁĄCZ DO NAS!

Zapisz się na newsletter TUTAJ i otrzymuj powiadomienia o nowych analizach na Twój email

Dołącz również do Szkoły Inwestorów na Facebooku https://www.facebook.com/SzkolaInwestorow/

-------------------------------------------

 

9.10.2019

Dziś dokonałem sprzedaży trzech spółek z czterech o których wczoraj pisałem. Poniżej przedstawiam aktualny skład portfela:

 

8.10.2019

Od 2016 roku przez prawie dwa lata na rynku akcji trwał mocny trend wzrostowy, niestety od momentu w którym postanowiłem publikować moje decyzje inwestycyjne na rynku rozpoczął się trwający do dziś trend spadkowy.

 

Może nawet to i dobrze że publikację swoich inwestycji rozpocząłem na tak trudnej sytuacji rynkowej, ponieważ wiadomym jest że w trendzie wzrostowym wszyscy są ekspertami od inwestowania.

 

Jeżeli chodzi o inwestowanie w trendzie spadkowym, to sztuką jest oczywiście stracić jak najmniej. Oczywiście pojawi się tutaj pytanie po co w ogóle inwestować w trendzie spadkowym? Odpowiedź jest cholernie prosta. Gdyby ktoś przewidział dwa lata do przodu i wiedział że to będzie trend spadkowy to by nawet nie inwestował bo to szkoda czasu i pieniędzy, ale jest oczywistym że o tym fakcie wie się dopiero jak czas przeminie.

 

Nigdy nie wiadomo jak długo dany trend ma zamiar istnieć oraz czy "jutro" nie dojdzie do zmiany kierunku. Dlatego najważniejszym zadaniem to oczywiście cały czas być w rynku i podejmować decyzje o zakupie i sprzedaży akcji za każdym razem gdy się tylko pojawiają. A zadaniem strategii opartej o dobór akcji zgodnie z sygnałami średnich kroczących jest minimalizacja strat oraz maksymalizacja zysków. O ile maksymalizacji zysków nie udało się jeszcze przedstawić, bo dzieje się to w trendzie wzrostowym o tyle minimalizację strat już widać.

Indeks małych spółek, którego akcje posiadam najczęściej od dwóch lat, za ostatnie dwa lata stracił prawie 30%.

Źródło wykresów: stooq.pl

Natomiast moja strata na portfelu wynosi 19% (spadek z 100 tysięcy na 81 tysięcy). Trzeba jeszcze dodać, że w tej stracie około 5% to koszty zakupu i sprzedaży samych akcji, więc strata czysto inwestycyjna jest niższa i wynosi 14%. 

 

W powyższym przykładzie moja strata jest o 50% niższa w porównaniu do straty indeksu. I to jest sukces w trendzie spadkowym. Sukcesem oczywiście nie jest sama strata, bo to raczej porażka patrząc czysto zarobkowo. Sukcesem tutaj będzie sytuacja w której akcje się odwrócą w trend wzrostowy, wtedy przy niższym zysku odrabia się stratę i szybciej przechodzi się w strefę zysków faktycznych, czyli posiadaniu więcej na rachunku niżeli się zainwestowało.

 

Pytanie jakie się oczywiście nasuwa, to kiedy zakończy się trend spadkowy. Niestety na to nikt nam nie odpowie. Dlatego w rynku trzeba być i akceptować ewentualne ryzyko pogłębiania się strat jeżeli trend spadkowy będzie nadal trwał.

 

Mój portfel z decyzjami czeka na jutrzejszą sesję.

Do sprzedania prawie na pewno jest GWP, natomiast jeżeli będą jutro wzrosty na Eurocash, Stalprod oraz VRG, to te spółki powrócą powyżej średniej kroczącej i zostaną w portfelu. W przypadku spadków, je również sprzedam.

 

Jutro podam tutaj dalszą część dzisiejszej analizy w oparciu o powyższe decyzje.

Pozdrawiam

 

Przypominam o najbliższym zjeździe inwestorów w fundusze inwestycyjne, który odbędzie się 21 listopada 2019 roku. Szczegóły TUTAJ


Marcin Kamiński
Marcin Kamiński

Z rynkiem kapitałowym związany od 2008 roku. W 2009 roku osiągnął tytuł magistra rynków inwestycyjnych oraz założył własną firmę pośrednictwa i edukacji finansowej MK.Business.  

 

W serwisie Szkoła Inwestorów publikuje swoje własne zagrania inwestycyjne na rynku akcji, funduszy inwestycyjnych oraz kryptowalut.

 

Jest autorem Kursu zarabiania na funduszach w polisach inwestycyjnych
oraz książki   Osiągnij wolność finansową w prosty i sprawdzony sposób

 

KONTAKT


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

21.10.2019
Rynki w górę, ale nadal mocno nerwowo przez Brexit
16.10.2019
33,5 tysiąca procent zysku do zgarnięcia na kryptowalucie GAME!
15.10.2019
Akcje lekko w górę, jednak bez wyraźnego trendu
14.10.2019
Na rynkach akcji kiepsko. Portfel funduszy nurkuje poniżej wpłaty
09.10.2019
Ponowny zakup 7 kryptowalut
07.10.2019
Portfel funduszy wraca do punktu zero. Czy mamy sygnały nadchodzącego kryzysu?
02.10.2019
Kryptowaluty ponownie poza portfelem inwestycyjnym
01.10.2019
Pekao, Bogdanka i Enea generują sygnał sprzedaży akcji (uaktualnione 02.10.2019)
30.09.2019
Światowe rynki akcji czekają na październik
25.09.2019
Kryptowaluty spadają do wartości śmieciowych

Resetowanie hasła