Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel akcji
Trend spadkowy na polskich akcjach trwa już dwa lata (uaktualnione: 9.10.2019)
08.10.2019

Inwestowanie na giełdzie w trendzie spadkowym to niebywale trudna sztuka. Sukcesem jest osiągnięcie straty niższej niżeli indeks akcji w które się inwestuje. Ta sztuka jak do tej pory się udaje.

-------------------------------------------

DOŁĄCZ DO NAS!

Zapisz się na newsletter TUTAJ i otrzymuj powiadomienia o nowych analizach na Twój email

Dołącz również do Szkoły Inwestorów na Facebooku https://www.facebook.com/SzkolaInwestorow/

-------------------------------------------

 

9.10.2019

Dziś dokonałem sprzedaży trzech spółek z czterech o których wczoraj pisałem. Poniżej przedstawiam aktualny skład portfela:

 

8.10.2019

Od 2016 roku przez prawie dwa lata na rynku akcji trwał mocny trend wzrostowy, niestety od momentu w którym postanowiłem publikować moje decyzje inwestycyjne na rynku rozpoczął się trwający do dziś trend spadkowy.

 

Może nawet to i dobrze że publikację swoich inwestycji rozpocząłem na tak trudnej sytuacji rynkowej, ponieważ wiadomym jest że w trendzie wzrostowym wszyscy są ekspertami od inwestowania.

 

Jeżeli chodzi o inwestowanie w trendzie spadkowym, to sztuką jest oczywiście stracić jak najmniej. Oczywiście pojawi się tutaj pytanie po co w ogóle inwestować w trendzie spadkowym? Odpowiedź jest cholernie prosta. Gdyby ktoś przewidział dwa lata do przodu i wiedział że to będzie trend spadkowy to by nawet nie inwestował bo to szkoda czasu i pieniędzy, ale jest oczywistym że o tym fakcie wie się dopiero jak czas przeminie.

 

Nigdy nie wiadomo jak długo dany trend ma zamiar istnieć oraz czy "jutro" nie dojdzie do zmiany kierunku. Dlatego najważniejszym zadaniem to oczywiście cały czas być w rynku i podejmować decyzje o zakupie i sprzedaży akcji za każdym razem gdy się tylko pojawiają. A zadaniem strategii opartej o dobór akcji zgodnie z sygnałami średnich kroczących jest minimalizacja strat oraz maksymalizacja zysków. O ile maksymalizacji zysków nie udało się jeszcze przedstawić, bo dzieje się to w trendzie wzrostowym o tyle minimalizację strat już widać.

Indeks małych spółek, którego akcje posiadam najczęściej od dwóch lat, za ostatnie dwa lata stracił prawie 30%.

Źródło wykresów: stooq.pl

Natomiast moja strata na portfelu wynosi 19% (spadek z 100 tysięcy na 81 tysięcy). Trzeba jeszcze dodać, że w tej stracie około 5% to koszty zakupu i sprzedaży samych akcji, więc strata czysto inwestycyjna jest niższa i wynosi 14%. 

 

W powyższym przykładzie moja strata jest o 50% niższa w porównaniu do straty indeksu. I to jest sukces w trendzie spadkowym. Sukcesem oczywiście nie jest sama strata, bo to raczej porażka patrząc czysto zarobkowo. Sukcesem tutaj będzie sytuacja w której akcje się odwrócą w trend wzrostowy, wtedy przy niższym zysku odrabia się stratę i szybciej przechodzi się w strefę zysków faktycznych, czyli posiadaniu więcej na rachunku niżeli się zainwestowało.

 

Pytanie jakie się oczywiście nasuwa, to kiedy zakończy się trend spadkowy. Niestety na to nikt nam nie odpowie. Dlatego w rynku trzeba być i akceptować ewentualne ryzyko pogłębiania się strat jeżeli trend spadkowy będzie nadal trwał.

 

Mój portfel z decyzjami czeka na jutrzejszą sesję.

Do sprzedania prawie na pewno jest GWP, natomiast jeżeli będą jutro wzrosty na Eurocash, Stalprod oraz VRG, to te spółki powrócą powyżej średniej kroczącej i zostaną w portfelu. W przypadku spadków, je również sprzedam.

 

Jutro podam tutaj dalszą część dzisiejszej analizy w oparciu o powyższe decyzje.

Pozdrawiam

 

Przypominam o najbliższym zjeździe inwestorów w fundusze inwestycyjne, który odbędzie się 21 listopada 2019 roku. Szczegóły TUTAJ


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

04.08.2020
Portfel akcji rośnie pomimo trendu bocznego na indeksach. Zmiany w składzie portfeli akcji
03.08.2020
Złoto najdroższe w historii i ze sporym potencjałem do dalszych rekordów
27.07.2020
Rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i bardzo ważna informacja o tym co dalej
23.07.2020
Czy nowe sygnały kupna rozpoczną wreszcie wzrosty na portfelu kryptowalut
21.07.2020
Jest zdobyte 100 tysięcy na portfelu akcji!
20.07.2020
Kolejny rekord zysku na portfelu funduszy ale już z dużymi problemami. Czy jest szansa na więcej, czy to raczej koniec
14.07.2020
Nadal w bok na dużych spółkach. To trudna sytuacja która może przynieść więcej złego niż dobrego
13.07.2020
Nowy rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i jest spora szansa na więcej
09.07.2020
Dużo sygnałów KUP na rynku kryptowalut. Czy przed nami nowa fala dużych zysków
07.07.2020
Ważny moment na indeksach średnich i dużych spółek oraz duża rotacja spółek w portfelu

Resetowanie hasła