Praktyka zarabiania na giełdzie, funduszach i kryptowalutach

Aktualności dla inwestorów

UWAGA NA PAPIEROWE „ZŁOTO GŁUPCÓW”!
16.05.2018

Odkąd człowiek zaczął wydobywać i używać złota w roli pieniądza, natrafiał także na coś, co na pierwszy rzut oka wygląda również jak złoto - PIRYT. Przylgnęło do niego miano „złota głupców”, a rzeczywistość twardo weryfikuje wartość takiego majątku.

Ma żółty błyszczący kolor, ale nie jest metalem lecz minerałem żelaza z gromady siarczków. Spora część poszukiwaczy złota od zawsze dawała   i nadal daje się zwieść blaskowi pirytu sądząc, że posiadają coś cennego.

 

    Sektor finansowy proponuje wiele form i sposobów lokowania części gotówki w złoto. NIestety, na zgubę nabywców, prawie wszystkie z nich przybierają postać cyfrową, niematerialną: kontrakty terminowe, certyfikaty inwestycyjne, opcje, swapy, fundusze ETF, otwarte lub zamknięte fundusze inwestycyjne, to tylko niektóre z propozycji.

Najczęściej przedmiotem ich inwestycji są akcje firm wydobywczych, rafineryjnych, logistyczno-składowych. W innych przypadkach inwestycja opiera się o indeks złota publikowany w Londynie. Klient staje się posiadaczem finansowego pirytu, czyli różnej maści udziałów, praw lub jednostek uczestnictwa, na których jest napisane „JESTEM ZŁOTO”. Nie kupuje złota w fizycznej postaci - jedynej stanowiącej bezpieczną przystań.

 

Do kategorii papierowego „złota głupców” należą również takie fundusze, które z założenia za zebrane od klientów pieniądze kupują co prawda fizyczne złoto, ale oferują je w postaci niealokowanej, co  znaczy tyle, że nabywca otrzymuje udział w jakiejś nieoznaczonej puli złota przechowywanego przez te fundusze. 

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie pojawiło się zjawisko tak zwanego leasingu złota. W skrócie polega ono na tym, że fundusz posiadający złoto niealokowane, czyli nie przypisane do konkretnego nabywcy, może je wypożyczyć innym firmom z branży (oczywiście za odpowiednią prowizją). Tamta firma sprzedaje z kolei swoje udziały oparte o wypożyczone złoto (proszę odnotować, że ilość złota na rynku się nie zmienia,     a wartość udziałów jest dwa razy większa). Ten cykl można powielać wielokrotnie.

W efekcie takiego procederu na jedną uncję fizycznego złota będącego w posiadaniu tego typu funduszy, przypada aktualnie ponad 500-set klientów posiadających papierowy udział uprawniający ich do tej jednej fizycznej uncji spoczywającej w skarbcu. Oto nowa arytmetyka pirytowa:   1 = 500. Dla ilu z nabywców wystarczy gdy rozpocznie się przedstawienie? Dlaczego nikt nie kwestionuje tego absurdu?

 

 

Taki sam skutek zaobserwuję, gdy oddam moją koszulę do pralni, a obsługa wyda pokwitowanie jej odbioru mnie i… pięciuset innym swoim klientom. Mogę nie być pierwszym, który po nią wróci.

 

Jedynym zdroworozsądkowym wyjściem jest kupowanie złota w formie alokowanej i w sztabkach lub monetach.

Wiedzieli o tym nasi dziadkowie, wiedzieli rodzice. Wiemy już i my.

 

 „Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

Robert Klimek

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

04.12.2019
Sytuacja na kryptowalutach powinna przykuwać uwagę uważnych inwestorów. Należysz do nich?
03.12.2019
Indeks dużych spółek w poważnych tarapatach, a portfel akcji i tak zyskuje. Zobacz dlaczego
02.12.2019
Wzrost wartości portfela funduszy inwestycyjnych. Rynki akcji zagranicznych robią dobra robotę
26.11.2019
Jastrzębska Spółka Węglowa w centrum uwagi inwestorów
25.11.2019
USA przy historycznych szczytach i co dalej?
19.11.2019
Nowe maksima indeksu średnich spółek. Portfel akcji zarabia kolejny tydzień z rzędu
18.11.2019
Duża dywersyfikacja mało efektu. Portfel funduszy zatrzymał wzrosty
13.11.2019
Bitcoin nadal sygnalizuje możliwość dużych wzrostów na kryptowalutach
12.11.2019
Dalsze wzrosty rynków przynoszą dalsze wzrosty portfela akcji
11.11.2019
Dalsze wzrosty na rynkach akcji dają wzrosty portfela funduszy inwestycyjnych

Resetowanie hasła