Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty
Poznaj korzyści newslettera
Zapisz się na Newsletter aby otrzymywać najnowsze analizy i zmiany w portfelach inwestycyjnych bezpośrednio na Twój email.

Aktualności dla inwestorów

UWAGA NA PAPIEROWE „ZŁOTO GŁUPCÓW”!
16.05.2018

Odkąd człowiek zaczął wydobywać i używać złota w roli pieniądza, natrafiał także na coś, co na pierwszy rzut oka wygląda również jak złoto - PIRYT. Przylgnęło do niego miano „złota głupców”, a rzeczywistość twardo weryfikuje wartość takiego majątku.

Ma żółty błyszczący kolor, ale nie jest metalem lecz minerałem żelaza z gromady siarczków. Spora część poszukiwaczy złota od zawsze dawała   i nadal daje się zwieść blaskowi pirytu sądząc, że posiadają coś cennego.

 

    Sektor finansowy proponuje wiele form i sposobów lokowania części gotówki w złoto. NIestety, na zgubę nabywców, prawie wszystkie z nich przybierają postać cyfrową, niematerialną: kontrakty terminowe, certyfikaty inwestycyjne, opcje, swapy, fundusze ETF, otwarte lub zamknięte fundusze inwestycyjne, to tylko niektóre z propozycji.

Najczęściej przedmiotem ich inwestycji są akcje firm wydobywczych, rafineryjnych, logistyczno-składowych. W innych przypadkach inwestycja opiera się o indeks złota publikowany w Londynie. Klient staje się posiadaczem finansowego pirytu, czyli różnej maści udziałów, praw lub jednostek uczestnictwa, na których jest napisane „JESTEM ZŁOTO”. Nie kupuje złota w fizycznej postaci - jedynej stanowiącej bezpieczną przystań.

 

Do kategorii papierowego „złota głupców” należą również takie fundusze, które z założenia za zebrane od klientów pieniądze kupują co prawda fizyczne złoto, ale oferują je w postaci niealokowanej, co  znaczy tyle, że nabywca otrzymuje udział w jakiejś nieoznaczonej puli złota przechowywanego przez te fundusze. 

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie pojawiło się zjawisko tak zwanego leasingu złota. W skrócie polega ono na tym, że fundusz posiadający złoto niealokowane, czyli nie przypisane do konkretnego nabywcy, może je wypożyczyć innym firmom z branży (oczywiście za odpowiednią prowizją). Tamta firma sprzedaje z kolei swoje udziały oparte o wypożyczone złoto (proszę odnotować, że ilość złota na rynku się nie zmienia,     a wartość udziałów jest dwa razy większa). Ten cykl można powielać wielokrotnie.

W efekcie takiego procederu na jedną uncję fizycznego złota będącego w posiadaniu tego typu funduszy, przypada aktualnie ponad 500-set klientów posiadających papierowy udział uprawniający ich do tej jednej fizycznej uncji spoczywającej w skarbcu. Oto nowa arytmetyka pirytowa:   1 = 500. Dla ilu z nabywców wystarczy gdy rozpocznie się przedstawienie? Dlaczego nikt nie kwestionuje tego absurdu?

 

 

Taki sam skutek zaobserwuję, gdy oddam moją koszulę do pralni, a obsługa wyda pokwitowanie jej odbioru mnie i… pięciuset innym swoim klientom. Mogę nie być pierwszym, który po nią wróci.

 

Jedynym zdroworozsądkowym wyjściem jest kupowanie złota w formie alokowanej i w sztabkach lub monetach.

Wiedzieli o tym nasi dziadkowie, wiedzieli rodzice. Wiemy już i my.

 

 „Złoto – najważniejsza inwestycja w życiu każdego człowieka”.

 

Pozdrawiam,

Robert Klimek

 


Nota Prawna: Treści dostępne w Serwisie są tylko i wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora danego wpisu lub nagrania oraz nie stanowią jakiegokolwiek doradztwa (w tym inwestycyjnego) oraz „rekomendacji” w rozumieniu art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. w: Dz.U. z 2018, poz. 2286). Żadna treść ani analiza zawarta w Serwisie nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu ww. ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego – jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora danego wpisu. Zgodnie z powyższym Serwis oraz autorzy poszczególnych wpisów nie biorą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

Powrót do listy

Najnowsze aktualności

15.01.2020
Warto było pilnować - Portfel kryptowalut zarobił 42 procent w 7 dni, a rekordzista Bitcoin SV przekroczył 200 procent zysku
14.01.2020
Hossa trwa: Duża szansa na kontynuację wzrostów na Giełdzie Papierów Wartościowych
13.01.2020
Wyżej, wyżej, jeszcze wyżej ... 6,5% na portfelu funduszy inwestycyjnych
10.01.2020
28 procent w jeden dzień na Bitcoin SV i mocny wzrost portfela kryptowalut
08.01.2020
Zysk portfela akcji wzrósł do 7,4 procenta. Oto 9 najlepszych spółek
07.01.2020
5,5 procentowy zysk portfela funduszy inwestycyjnych to dobry start w 2020 roku
04.01.2020
6 procent zysku na portfelu akcji. Trend wzrostowy trwa
04.01.2020
Ważny moment na kryptowalutach. Warto go obserwować
30.12.2019
Rok kończy się 5% zyskiem na portfelu funduszy inwestycyjnych
27.12.2019
Dalsze wzrosty na GPW sprzyjają portfelowi akcji

Resetowanie hasła