Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

Portfel funduszy inwestycyjnych
Wraca spokój na globalnych rynkach, czy to raczej cisza przed burzą. Jak sądzisz?
30.03.2020

Poprzedni tydzień na rynkach akcyjnych na całym świecie to odbijanie od dna, jakie miało miejsce około 2-3 tygodnie temu. Pytanie zawsze to samo: czy to już koniec kłopotów, czy dopiero ich początek? 

Historia nas uczy, że giełdy zawsze robią swoje i nie patrzą na "obecną" sytuację w sposób "trzeźwy", bo zachowania inwestorów są często irracjonalne. Miesiąc temu mieliśmy pierwszą falę paniki która doprowadziła na rynkach akcji do spadków od 30-50% w różnych krajach o czym pisałem w poprzedniej analizie dla funduszy inwestycyjnych tydzień temu.

 

Ostatni tydzień to odbijanie od dna. Wyraźnie widać, że rynki wzrastają. Ale ...

 

POLSKA:

 

NIEMCY:

 

USA:

 

CHINY:

 

Jednak odbijanie od dna nie powinno jeszcze napawać optymizmem, że wszystko wraca do normy. Bo pytanie, co duzi inwestorzy uznają za "normę". Mając na uwadze irracjonalność zachowań inwestycyjnych w szaleństwie tłumów, trzeba być czujnym i zachować najwyższe zasady bezpieczeństwa. 

 

Jeżeli przed nami za jakiś czas kolejna fala wyprzedaży na rynku akcji, to nawet OK, byle by tylko nie było jeszcze sygnałów do kupna funduszy akcyjnych w między czasie, bo w takim wariancie portfele inwestycyjne doznają dalszej straty.

Aby zapobiec nadmiernej stracie, można zastosować tutaj zasadę 1/3 co do której zawnioskuję do serwisu OPI Fund (opifund.pl), aby ją przemyśleć do przyszłych portfeli modelowych.

 

Chodzi o to, że aktualna sytuacja na świcie jest co by nie mówić nietypowa. Trzeba uważać, podczas nowych sygnałów do zakupu funduszy akcji które mogą zacząć się pojawiać jeżeli rynki będą kontynuowały odbicie. 

Wiadomym jest że sygnałów omijać nie wolno, bo można przegapić wzrosty, ale ryzyko chwilowego odbicia i kontynuacji dużych spadków jest obecnie tak duże, że lepiej wejść 1/3 kapitału przy ewentualnych sygnałach kupna a nie całością.

 

Takie rozwiązanie pozwala inwestorowi uczestniczyć w ewentualnych wzrostach jeżeli sygnały okazałyby się poprawne, ale zabezpiecza też inwestora w tej niecodziennej sytuacji, gdyby sygnały okazały się zbyt krótkie i doszłoby do dalszych spadków.

 

Na dzień dzisiejszy mój portfel funduszy jest oparty całkowicie o fundusze bezpieczne. Jego aktualna wartość to 98.302,91 zł i to jego najniższa wartość od momentu zainwestowania 100.000zł w styczniu 2019 roku.

 

Paradoksalnie to może być bardzo dobry rok. Na przykład ostatni kwartał może okazać się bardzo zyskowny, jeżeli na przykład w 6 miesięcy świat uporałby się z szybkim przyrostem osób zakażonych na koronawirusa co rynki od razu odebrałyby jako ewentualny koniec dużych kłopotów, to przyczyniło by się to do dużych wzrostów. Wiele rynków akcji jest już po tak dużej przecenie, że potencjał do wzrostów jest ogromy.

 

Nigdy nie wolno zwątpić w siłę strategii inwestycyjnej. Jeżeli działała zawsze, będzie działać i teraz. Trzeba po prostu cierpliwie czekać i pamiętać o konsekwencji w jej stosowaniu.

 

Pozdrawiam

Marcin

 


Witaj, z tej strony Marcin Kamiński
Witaj, z tej strony Marcin Kamiński

jeżeli gościsz w Szkole Inwestorów po raz pierwszy zapraszam Cię TUTAJ

 

Zachęcam Cię również do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz na bieżąco informowany o moich nowych analizach oraz komentarzach dla portfela akcji GWP, funduszy inwestycyjnych oraz Kryptowalut.

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

04.06.2020
Opór, opór i jeszcze raz opór. Bitcoin walczy z poziomem 10000 $. Od tego zależy dalszy ruch na kryptowalutach
03.06.2020
Indeks małych spółek wśród "ozdrowieńców" koronawirusa
01.06.2020
Masowe protesty, wirus i prawie 40 mln bezrobotnych w USA, jednak indeksy nadal w górę
28.05.2020
Czy opór 10.000 dolarów dla Bitcoina drugi raz okaże się nie do pokonania
26.05.2020
Spółka Ten Square Games zarobiła 182 procent w 2,5 miesiąca! WIG20 wybija opór, akcje w górę
25.05.2020
105 000 zł na rachunku przekroczone, czyli jest odrobiony 2019 rok, teraz kolej na 2020
21.05.2020
Nowe kryptowaluty dodane do obserwacji i docelowych zakupów
20.05.2020
Niby dobrze, a nadal pod oporem. WIG20 i mWIG40 walczą o nowe szczyty
18.05.2020
Tak wyglądają światowe giełdy po pierwszej fali pandemii COVID-19
13.05.2020
Coraz więcej kryptowalut z sygnałem sprzedaj. Ostrożnie z przetrzymywaniem pozycji

Resetowanie hasła