Giełda, fundusze inwestycyjne, kryptowaluty

Aktualności dla inwestorów

ZARABIAJ NA RYNKACH INWESTUJĄC JAK ROBOT - cz.1
22.10.2017

Czy człowiek może inwestować jak robot i zarabiać więcej niż daje rynek?

Jeżeli chcesz osiągać na rynkach akcyjnych, czy w funduszach inwestycyjnych wyniki wyższe niżeli konkretne akcje, czy fundusze, w które inwestujesz, to jest to oczywiście możliwe, ale musisz nauczyć się kupować i sprzedawać je, w jak najkorzystniejszych momentach starając się stosować zasadę „kupić taniej, sprzedać drożej” - to oczywiste. Większość osób jednak powie – OK, ale jak to zrobić? W końcu gdyby to było takie proste, to wszyscy by tak robili.  - Czyżby?

 

Wielu inwestorów, którzy nie zgłębiają wiedzy inwestycyjnej z różnych powodów (lenistwo, brak czasu, strach przed inwestowaniem, opór przed wiedzą) nadal uważa, że nie da się przewidzieć kierunku ruchu cen instrumentów finansowych i nadal uparcie stosują (o ile w ogóle inwestują) najstarszą i najmniej korzystną formę inwestowania, czyli metodę Kup i Trzymaj.

 

Jedno ku chwale tej metody trzeba przyznać, nie wymaga ona od inwestora, żadnego zaangażowania. Pamiętam, że gdy na jednym z moich szkoleń dotyczących aktywnego inwestowania w funduszach inwestycyjnych, prezentowałem metodologię dającą znacznie większe zyski niżeli metoda Kup i Trzymaj. Wtedy jeden z uczestników powiedział mi: „fajna ta metoda, bo zyski całkiem ciekawe, ale trzeba raz w tygodniu się interesować swoimi inwestycjami, a mi się po prostu nie chce. Wolę metodę Kup i Trzymaj bo przynajmniej nic nie musze robić”. Wiem z doświadczenia, że taki osobnik najwyżej po wielu latach swojej inwestycji, gdy wynik go niezadowoli,  usprawiedliwiając samego siebie powie – „to wszystko i tak jest oszustwo”. Ale czy naprawdę o to chodzi w inwestowaniu, aby oddać losowi swoje pieniądze tylko za cenę złudnego spokoju i lenistwa?

 

Teoria zasady Kup i Trzymaj mówi, że „czym dłużej trzymasz swoje inwestycje, tym większe zyski osiągniesz” – czyżby? – sprawdźmy to na przykładzie.

 

Przykład 1.

Mamy dwóch przyjaciół Krzycha i Zbycha. Oboje często rozmawiają o tym gdzie warto zainwestować pieniądze. Oboje uważają, że nie da się przewidzieć kierunku ruchu cen instrumentów rynku finansowego, więc postanowili, że zastosują metodę Kup i Trzymaj, a za kilkanaście lat na pewno będą zadowoleni.

Oboje postanowili, że zainwestują w coś ryzykownego, bo słyszeli że w długim terminie na ryzykownych inwestycjach zarabia się najwięcej. Oboje w styczniu 2003 roku kupili akcje polskiej spółki KGHM za kwotę 30.000zł.

Krzychu postanowił, że jego inwestycja będzie trwała 10 lat. Po tym czasie zakończy ją, bo ma 10 letniego syna i na 20 urodziny chce mu pomóc w starcie w dorosłe życie.

Zbychu natomiast postanowił, że poinwestuje sobie o 3 lata dłużej, ponieważ ma 3 lata młodszą córkę, więc również chciałby dopiero na 20 urodziny zakończyć dla niej inwestycje i pomóc jej w starcie w dorosłe życie.

 

Minęło 10 lat.

Krzychu wybiera się do biura maklerskiego aby sprzedać posiadane akcje.

2.01.2013 akcje miały wartość: 193zł, a 2.01.2003 kupił je za cenę 13zł. Cóż tu dużo mówić, to inwestycyjny sukces. Krzychu zarobił około 1400% zysku! Z zainwestowanych 30.000zł osiągnął niebagatelną kwotę 450.000zł! – gratulacje!

 

 

Gdy opowiedział o wszystkim swojemu przyjacielowi, to jeszcze szczęśliwszy niż sam Krzychu okazał się Zbychu, który oczywiście cieszył się z sukcesu przyjaciela, ale jeszcze bardziej cieszył się z tego o ile więcej on będzie miał pieniędzy za 3 lata.

 

Minęły kolejne 3 lata.

Dobiegła końca też inwestycja Zbycha. Zakończył się właśnie 13 letni okres jego planowanej inwestycji. Zbychu udał się do biura maklerskiego aby zakończyć inwestycje.

4.01.2016 akcje KGHM miały wartość 59, co z wartości 13zł z 2.01.2003 roku dało zysk 350%.

 

 

Można by powiedzieć, że całkiem niezły wynik, ale Zbychu wcale tak nie uważał. Z jego 30.000zł zrobiło się 135.000zł. Co stanowiło niestety kwotę niższą, niżeli 450.000zł Krzycha.

 

Wniosek jest oczywisty:

Długoterminowe inwestycje, metodą Kup i Trzymaj, nie oznaczają osiągnięcia wyższego zysku wraz z większym okresem inwestowania.

Owszem, zgadzam się z tym, że sytuacja mogła być zupełnie odwrotna i że faktycznie Zbychu inwestując 3 lata dłużej miałby większy zysk niżeli Krzychu. Ale należy Pamiętać, że daje to szanse tylko 50/50.

 

Aby inwestować skuteczniej, z większą przewidywalnością osiągnięcia wyższego zysku wraz z dłuższym okresem inwestowania, należy szukać lepszych metod inwestycyjnych niżeli Kup i Trzymaj.

 

Jaką metodę/strategię stosować do inwestowania jak robot?

Na to pytanie odpowiem już w kolejnym wpisie.

 

Na dziś to tyle. Dzięki za uwagę i do zobaczenia za tydzień.

Pozdrawiam

Marcin

KONTAKT

Autor książki: Osiągnij wolność finansową w prosty i sprawdzony sposób

--------------------------------

 

 


Powrót do listy

Najnowsze aktualności

12.08.2020
Nadchodzi nowe. Dziękuję za dotychczasową współpracę
10.08.2020
Rynki dają bardzo ważne sygnały. Nie ignoruj ich!
04.08.2020
Portfel akcji rośnie pomimo trendu bocznego na indeksach. Zmiany w składzie portfeli akcji
03.08.2020
Złoto najdroższe w historii i ze sporym potencjałem do dalszych rekordów
27.07.2020
Rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i bardzo ważna informacja o tym co dalej
23.07.2020
Czy nowe sygnały kupna rozpoczną wreszcie wzrosty na portfelu kryptowalut
21.07.2020
Jest zdobyte 100 tysięcy na portfelu akcji!
20.07.2020
Kolejny rekord zysku na portfelu funduszy ale już z dużymi problemami. Czy jest szansa na więcej, czy to raczej koniec
14.07.2020
Nadal w bok na dużych spółkach. To trudna sytuacja która może przynieść więcej złego niż dobrego
13.07.2020
Nowy rekord zysku portfela funduszy inwestycyjnych i jest spora szansa na więcej

Resetowanie hasła